Slavný americký muzikál Kiss me, Kate uvede pod českým názvem Městské divadlo v Mostě. Premiéra je naplánovaná na 5. října 2012 na Velké scéně činohry mosteckého divadla. Autoři libreta Samuel a Bella Spewackovi se inspirovali Shakespearovou komedií Zkrocení zlé ženy, kterou odehrávají jako divadlo na divadle. Hru rozdělili na dvě příběhové linie, z nichž jednu tvoří osobní svár hereckého páru Freda Grahama a Lilli Vanessi, a druhou, v níž se odehrává samotné představení Zkrocení zlé ženy, v němž Fred a Lilli účinkují v hlavních úlohách Petruccia a Kateřiny.

Fred a Lilly jsou vynikající umělci, oba spolu však již delší dobu jako manželé nežijí, a schyluje se k rozvodu. Záchranu vidí jejích společný přítel Cole Porter ve společném muzikálu s názvem – Líbej mě, Káťo. Fred jako ředitel divadla přebírá roli Petruchia a Lilly nabízí Cole roli Kate. Něžnou Biancu má ztvárnit temperamentní tanečnice a zpěvačka, která čile koketuje s Fredem – Loys, ale zároveň miluje nespolehlivého Billa Calhouna, který tančí a zpívá Lucretia. Ani Fred ani Lilly si nedokážou přiznat, že se mají stále rádi, a že veškeré naschvály, které si během zkoušek a posléze na premiérovém představení dělají vedou k tomu, aby se rozhodli přece jen to spolu znovu zkusit a zůstat spolu…

Obě výše zmíněné příběhové linie stylově odlišuje skvělá hudba Colea Portera, jednoho z nejproslulejších broadwayských hudebních skladatelů. Ve svém zřejmě nejznámějším muzikálu Kiss me, Kate uplatňuje to nejlepší z amerického hudebního (povětšinou černošského) dědictví – silnou melodiku a důraz na rytmus. Ne nadarmo jeho písně nazpívala věhlasná jazzová zpěvačka Ella Fitzgeraldová, nebo zřejmě největší bílý swingový zpěvák Frank Sinatra (I´ve Got You Under My Skin). Ovšem to, že Porterova hudba je dodnes živá, dokládá i skutečnost, že některé Porterovy písně přezpívali o generaci či dvě mladší zpěváci. Například Bono z irské kapely U2, nebo Jamie Cullum – oba v případě písně Night and Day.
Muzikál Kačenko, pusu přicestoval do Mostu zinscenovat režisér Pavel Ondruch. Mostecký divák se může během první poprázdninové premiéry těšit nejen na půvabný příběh a skvělou hudbu, ale též na špičková taneční a stepařská čísla. V hlavních rolích vystoupí Zita Benešová a Jakub Dostál.

KAČENKO, PUSU! (KISS ME, KATE!)

Hudba a texty písní: Cole Porter
Libreto: Bella a Samuel Spewackovi
Překlad: Jiří Josek
Režie: Pavel Ondruch
Dramaturgie: Michal Pětík
Scéna: Petr Kastner
Kostýmy: Zuzana Mazáčová
Choreografie: David Kříž a Jan Veselý
Odborná spolupráce, stepařská čísla: Radim madeja
Hudební nastudování: Tomáš Alferi a František Krtička
Pořízení nahrávky: František Krtička

Osoby a obsazení:

FRED GRAHAM /PETRUCCIO/: Jakub Dostál
HARRY TREVOR /BATTISTA/: Stanislav Oubram
LOIS LINNOVÁ /BIANCA/: Karolína Herzinová
RALF (INSPICIENT): Jiří Kraus
LILLI VANESSI /KATHERINE/: Zita Benešová
HATTIE (Lilliina garderobiérka): Ivana Zajáčková
PAUL (Fredův garderobiér): Jan Beneš
BILL CALHOUN /LUCENCIO/: Radim Madeja
1. GANGSTER: Otto Liška
2. GANGSTER: Vít Herzina
VRÁTNÝ: Miroslav Středa
HARRISON HOWELL: Miroslav Večerka

Dále vystupují postavy hry Zkrocení zlé ženy, tanečníci, zpěváci a figurky divadelního zákulísí.

Foto: Ladislav Šeiner – Jakub Dostál a Zita Benešová