Novou fasádu, kterou Plzeňané hned překřtili na tzv. ementál, odhalilo průčelí nové divadelní budovy v Jízdecké ulici. Patrně se jedná o nejvýraznější architektonický prvek Nového divadla. Zároveň zazněl příslib, že by divadlo po celé řadě peripetií mělo být skutečně otevřeno v původně ohlášeném termínu, tedy 2. září 2014, slavnostním představením Smetanovy Prodané nevěsty. Hned o den později by se na nové scéně měla odehrát předpremiéra slavného Lloyd Webberova muzikálu Cats (Kočky).

Zastupitelé minulý týden odvrátili hrozbu, že se stavba protáhne a termín otevření posune. Předešli tak reálnému nebezpečí, že město přijde o evropskou dotaci ve výši bezmála 200 milionů korun. Celá novostavba pak vyjde téměř na miliardu. Zastavení stavby hrozilo zejména proto, že zastupitelé zpochybňovali již schválené navýšení ceny o 20 milionů korun na modernější divadelní technologie. Nakonec byly tyto vícenáklady odsouhlaseny, narozdíl od dalších osmnácti milionů, které dodavatel stavby, firma Hochtief, požaduje za již provedené neplánované zemní práce. Těch se bude společnost domáhat zřejmě dodatečně u soudu.
“Stavbu v tuto chvíli nezastavujeme a výkopové práce budou předmětem nějakého dalšího řízení,” vysvětlil generální ředitel Hochtiefu Tomáš Bílek. Podle právníků mají stavbaři velkou šanci spor vyhrát, nicméně by toto řízení nemělo ohrožovat dokončení stavby a bude probíhat až následně, protože výkopové práce už stejně byly provedeny.

O včasnou dostavbu Nového divadla se zasazoval i primátor města Martin Baxa, jehož znepokojovalo zejména možné riziko ztráty evropské dotace. Novostavba by měla od začátku příští sezony plně nahradit dosluhující Komorní divadlo, jež bylo slavnostně otevřeno 4. prosince roku 1965 adaptací někdejšího kina Universita a nahradilo tehdy tzv. Malé divadlo, které zase muselo ustoupit stavbě banky. S Komorním divadlem se po téměř padesáti letech diváci rozloučí následujícím programem: 28. května na této scéně zazní muzikál Divotvorný hrnec, o den později Footloose a 30. května černá komedie Lháři. Definitivně se pro publikum dveře zmíněné scény zavřou 31. května pro vystoupení Baletní školy DJKT.

Do velkoryse řešeného Nového divadla se přestěhuje krom umělců i celé ředitelství, administrativa a obchodní oddělení DJKT Plzeň. K pohodlí diváků by mělo přispět i podzemní parkoviště, několik obchodů a dvě restaurace.

Foto: Vítězslav Sladký