V konkurenci České Miss se letos udělují v přímém televizním přenosu v hlavním vysílacím čase Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v roce 2013. V námi pečlivě sledované kategorii muzikálu, operety nebo jiného hudebně-dramatického žánru tentokrát uspěli Lucie BERGEROVÁ a Marek HOLÝ. Blahopřejeme!

Lucie Bergerová

Role: Alžběta Báthoryová
Název inscenace: Báthoryčka
Hudba: Henrich Leško
Texty písní: Martin Sarvaš, Ivan Vojtek
Libreto: Jana Kákošová, Martin Kákoš
Překlad: Ivan Misař
Režie a choreografie: Jaroslav Moravčík
Hudební nastudování: Zbyhněv Siwek
Premiéra: 7. září 2013
Těšínské divadlo (Česká scéna) Český Těšín

Původní slovenský muzikál, který se u našich sousedů dočkal hned několika nastudování, zazářil také na českých prknech. A plným právem. Historicky složitá osobnost Alžběty Báthoryové i příběh, jenž postihuje několik desetiletí jejího života, totiž přináší nezvykle velké nároky na představitelku hlavní role. Kmenová herečka České scény Těšínského divadla Lucie Bergerová svou Báthoryčku vyplňuje překvapivě vyzrálou kombinací tanečního i hereckého umění a výrazným pěveckým projevem.

Marek Holý

Role: Zorro
Název inscenace: Zorro
Hudba: Gipsy Kings, John Cameron
Texty písní: Stephen Clark
Libreto: Stephen Clark a Helen Edmundsonová
Překlad: Petr Gazdík, Jan Šotkovský
Režie: Petr Gazdík
Hudební nastudování: Karel Škarka
Premiéra: 16. října 2013
Musical Production, s.r.o. v koprodukci s Městským divadlem Brno, uvedeno v Divadle Hybernia Praha

Marek Holý svého exotického hrdinu vytvořil z nosných prvků stále výraznější herecké osobnosti, mužného charisma a pěvecké i pohybové jistoty. Jeho Zorro v Divadle Hybernia je šarmantní a okouzlující mladík užívající si života a všeho, co k němu patří. Navíc se mu v titulní roli podařilo udržet také vážnější prvky charakterové kresby. Výkon, který v rámci hudebně-zábavného divadla ctí jemné a chytré načasování gagu, pracuje s diváky a dokáže strhnout.

Cenu za celoživotní dílo v kategorii muzikál, opereta nebo jiný hudebně-dramatický žánr kolegium udělilo Dagmar Rosíkové-Němcové. Cenu převzala vnučka Štěpánka Andělová.

Ilustrační foto: Těšínské divadlo (Báthoryčka) a portrét Marka Holého