Divadlo J.K. Tyla v Plzni zahájilo předprodej vstupenek na září a říjen nové divadelní sezony 2015/16. Již nyní si můžete zajistit místa i na několik novinek. 1. září slavnostně zahájí novou sezonu Smetanova Libuše, oficiálně 5. září pak Koncert opery. Na 26. září chystá s muzikálovým souborem režisér Tomáš Svoboda světovou premiéru muzikálu Viktorka Plzeň aneb Jinak to nevidím. Dvě premiéry pak čekají diváky v říjnu – nejprve 17. října činohra Georga Büchnera Vojcek, o týden později poprvé zahraje operní soubor v Plzni vůbec poprvé u nás méně hraného Edgara Giacoma Pucciniho.

Plzeň se již také chystá na 23. ročník prestižního mezinárodního festivalu Divadlo, který je letos součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Letos se podařilo získat ze zahraničí jak inscenace předních evropských režisérských hvězd – Thomase Ostermeiera, Krzysztofa Warlikowského a Kornéla Mundruczóa, tak další mimořádná díla z Islandu (ceny Zlatá maska a Cena Nové divadelní reality) i Slovenska (cena Dosky).

“Klasika i experiment, slavní tvůrci i nadějné mládí, velké gesto i roztomilé miniatury,” charakterizuje ve zkratce program, který proběhne v Plzni od 9. do 17. září, ředitel festivalu Jan Burian. “Ve většině případů jde o velké příběhy, často historické, zarámované velkou podívanou,” dodává vedoucí dramaturgické rady Dora Viceníková. “Mezinárodní festival Divadlo je součástí jednoho z osmi vlajkových projektů Plzně 2015 s názvem Kulturní bohatství Plzně, proto jej letos výrazně podporujeme finančně i poskytnutím prostor DEPO2015,” doplňuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Pro naše čtenáře by mohl být zajímavý zejména divadelní projekt inspirovaný Straussovou nejslavnější operetou Netopýr. Silvestrovské představení Netopýra z Vídeňské státní opery je tenkou inspirační linkou pro novou autorskou inscenaci, která vznikla ve varšavském divadle TR v režii jednoho z největších evropských tvůrců – Kornéla Mundruczóa. Jeho silvestrovská párty se odehrává v nemocničním pokoji mezi bílými prostěradly. “Absurdní a groteskní principy se proplétají s krutostí a připomenutím lidské konečnosti. Mundruczó bez patosu, frází a klišé promlouvá o životě a smrti,” vysvětluje členka dramaturgické rady Kamila Černá.

PODROBNĚJŠÍ INFORMACE O FESTIVALU DIVADLO PRO VÁS PŘIPRAVUJEME.

Foto: Kuba Dąbrowski (Netopýr) a Vítězslav Sladký (Nové divadlo)