Nová sezona začala již také pro muzikálový a operetní soubor Divadla J.K. Tyla v Plzni. V současné době jsou již v plném proudu nejen zkoušky nového muzikálu Sliby chyby, který bude mít premiéru 26. září v Komorním divadle, ale také se oprašují po prázdninách všechny repertoárové inscenace. Protože nyní na všech jevištích DJKT probíhá Mezinárodní festival Divadlo 2009, poprvé se na scéně objeví muzikáloví herci 19. září se Zpíváním v dešti a hned následující den soubor zahraje jeden ze svých nejúspěšnějších kusů, americký muzikál Chicago.

V nové sezoně se diváci mohou těšit nejen na ohlášenou čtveřici atraktivních titulů (Sliby chyby, Dáma na kolejích, Spamalot či Cesta kolem světa za 80 dní) a oblíbené domácí stálice, ale také na řadu velmi populárních hvězd pražské muzikálové scény. Z důvodu těhotenství Zuzany Kolářové bylo nutno přeobsadit její role, které patří ve většině titulů ke klíčovým. První novinkou je, že už 20. září se v herecky, pěvecky a pohybově nesmírně náročné úloze vražednice Velmy Kellyové v Chicagu představí divákům mladá a talentovaná herečka Soňa Borková, která už zazářila v hudební komedii Hledá se muž. Zn.: Bohatý! a stala se kmenovou sólistkou divadla.
V této komedii ztvárnila Zuzana Kolářová postavu Muzzy Van Hoosmere, kterou nyní bude alternovat domácí sólistka Stanislava Fořtová s pražskou muzikálovou hvězdou Radkou Fišarovou, která dosud v Plzni s obrovským úspěchem vystupuje v tanečních muzikálech Edith – vrabčák z předměstí a Čachtická paní. Zmíněná Stáňa Fořtová tak bude mít ve svém repertoáru hned dvě postavy z tohoto muzikálu, protože dosud hrála paní Meersovou, o kterou se nově podělí s Venuší Dvořákovou. K dalším změnám obsazení dochází také u celé řady menších rolí v celém současném repertoáru, protože se závěrem loňské sezony soubor opustil herec Libor Zavislan.

Nečekanou bombou je pak hostování Václava Noida Bárty, který se proslavil zejména díky pražským projektům Carmen a Němcová. V plzeňském divadle se objeví úplně poprvé, a to v úloze Bedřicha Wimra v Dámě na kolejích, jejíž premiéra je naplánovaná na 5. prosince letošního roku. Alternovat bude s další známou tváří, Janem Křížem, který zároveň navrhne scénografii. V titulní roli se rovněž v Plzni premiérově objeví divadelní a filmová herečka Marika Procházková, jejíž současnou domovskou scénou je Národní divadlo Brno.
Jako horkou novinku vám přinášíme kompletní obsazení hlavních rolí:

DÁMA NA KOLEJÍCH
V.Blažek – J.Bažant – J.Malásek – V.Hála

Režie: Lubor Cukr
Dirigent: Pavel Kantořík
Choreografie: Linda Fikar Stránská
Scéna: Jan Kříž
Kostýmy: Marie Marková, Jan Bouška

Osoby a obsazení:
Marie Kučerová – Marika Procházková
Kateřina Wimrová – Linda Fikar Stránská/Lucie Zvoníková
Václav Kučera – Radek Štědronský Shejbal
Bedřich Wimr – Václav Noid Bárta/Jan Kříž
Revizor Marek – Roman Krebs
Taxikář Štorkán – Jiří Untermüller
a další.

Při zahájení nové divadelní sezony mimo jiné šéf souboru muzikálu a operety Roman Meluzín uvedl:
„I v nadcházející sezoně usilujeme o to, aby byl repertoár co nejpestřejší a aby každý titul směřoval k některé konkrétní skupině v divácké obci. Klasickou muzikálovou literaturu zastupují Sliby chyby, Dáma na kolejích zase patří do řady retrotitulů, které s láskou a pečlivostí v našem souboru uvádíme. Jsme mimořádně pyšní, že po Broadwayi, West Endu a Kölnu můžeme uvést zcela současný a neobyčejný muzikál Monty Pythonův Spamalot. Dělá si legraci ze všeho, z historie, z muzikálového žánru, nic mu není svaté. Domnívám se, že jeho uvedení má pro historii našeho souboru stejný význam, jako mělo první uvedení Bídníků pro celou českou muzikálovou scénu po roce 1989. A protože za jeden ze svých nejdůležitějších úkolů považujeme uvádění muzikálové tvorby českých autorů, podařilo se nám letos získat dílo scénáristy Petra Markova a osobitého hitmakera Zdeňka Bartáka Cesta kolem světa za 80 dní. Hravé a nápady nabité dílko, které je určeno všem, kteří dosud nerezignovali na kouzelný svět fantazie,“ vysvětluje režisér Meluzín.

Již v pondělí se můžete těšit na našich stránkách na rozhovor Evy Echové s mladou herečkou a zpěvačkou Soňou Borkovou!

Ilustrační foto:
1) Produkce Golden Gate Theatre San Francisco: Spamalot
2) Marta Kolafová: Radka Fišarová (Čachtická paní, DJKT Plzeň)
3) Petr Berounský: NOID s Bárou Basikovou (Dáma s kaméliemi, TaFantastika)
4) Pavel Křivánek: Režisér Roman Meluzín

Kontakt:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň