Na poněkud netradičním místě, totiž na fotbalovém stadionu, uspořádal k svému životnímu jubileu koncert známý muzikálový herec František Dvořák. Žije v obci Losiná asi sedm kilometrů jižně od Plzně a právě na stadion místní TJ Sokol pozval v sobotu 22. srpna své hosty i diváky. Pozvání přijal například sólista Státní opery v Praze a zároveň muzikálový zpěvák Oldřich Kříž, basbarytonista a rovněž sólista mnohých operních, muzikálových a operetních produkcí Dalibor Tolaš, dlouholetý přední tenor Hudebního divadla v Karlíně Karel Bláha a významní umělci z Divadla J.K.Tyla v Plzni – Roman Krebs, Petr Kukla, Jiří Untermüller, Venuše Dvořáková nebo dirigent Pavel Kantořík.

František Dvořák patří od roku 1964 k oporám a stálicím plzeňského operetního souboru a k jeho vůbec nejpopulárnějším tvářím. I v současné době pohostinsky vystupuje v několika inscenacích, jako je Řek Zorba, Kniha džungle, Koločava a Uličnice. Nezapomenutelný zůstává například jeho Limonádový Joe, z pozdějších let třeba vodník Čochtan z Divotvorného hrnce a z doby nedávné pak Horác Vandergelder v Hello, Dolly, Tovje ze Šumaře na střeše, Alfred Doolittle z My Fair Lady či Herr Schulz v Kabaretu. Zcela strhující výkon pak podal společně se Stanislavou Fořtovou v klubové inscenaci muzikálu Každý má svého Leona (Song pro dva) v režijním nastudování Petra Novotného. Přestože jsou jeho doménou muzikály a hudební komedie, výrazně se uplatnil také v mnoha operetách, ať už máme na mysli Mamzelle Nitouche, Pařížský život, Vídeňskou krev, Piráty z Penzance nebo u nás méně známou operetu Peppina.

Na otázku, proč si vybral pro přednarozeninový koncert právě stadion v Losiné, František Dvořák odpověděl:
“Chci využít příležitosti, kdy mi k životnímu jubileu přijdou popřát i zazpívat moji kolegové a věnovat tento koncert svým věrným divákům, spoluobčanům a sousedům. Výtěžek ze vstupného věnuji ve prospěch TJ Sokol Losiná. Tyto prostředky se využijí pro další úpravu a zlepšení prostředí na stadionu, který navštěvují téměř všichni občané Losiné.”

František Dvořák oslaví sedmdesátiny 6. září letošního roku. Náš magazín se k tomuto výročí ještě vrátí v rozhovoru s tímto umělcem.

Foto: Pavel Křivánek (František Dvořák jako Alfed Doolittle v My Fair Lady a společně s Oldřichem Křížem v inscenaci operety Piráti z Penzance)