Hned se třemi populárními inscenacemi se diváci i herci rozloučí v průběhu jara. Hned zítra zazní v derniéře na scéně Komorního divadla v Plzni původní rodinný muzikál Kniha džungle, 31. března ukončí svojí brněnskou misi Jánošík aneb Na skle malované a hrdina koňské opery Limonádový Joe provětrá svůj kolt naposledy v Hudebním divadle Karlín na Svátek práce – 1. května v 19 hodin. Náš dnešní článek tedy berte jako pozvánku k poslední návštěvě zmiňovaných titulů. Zatímco na derniéry Jánošíka i Limonádníka lze ještě sehnat vstupenky, Kniha džungle je již zcela vyprodaná.

KNIHA DŽUNGLE – DJKT Plzeň – derniéra 20. března 2010

Komické scénky, muzikálová hudba, akrobatické a taneční výstupy – to vše nabízí původní muzikálová adaptace světoznámé knihy povídek Rudyarda Kiplinga, speciálně vytvořená pro plzeňské divadlo. Její autoři, skladatel Ondřej Brousek a libretista a zároveň režisér i choreograf Radek Balaš, převyprávěli divadelním jazykem dobrodružný příběh chlapce, který vyrostl mezi zvířaty v indické džungli a naučil se znát jejich zákony. Přestože hudba Ondřeje Brouska vychází z klasické muzikálové tradice, její zvuk se v některých okamžicích odvážně rozběhne až k nejsoučasnějším stylům hip–hopu nebo street dance music. Indická džungle se svými tvrdými přírodními zákony je až nečekaně podobá současné džungli lidské civilizace a tudíž zatímco „dospělé“ publikum by mělo „číst“ muzikálovou Knihu džungle jako dramatické podobenství o hledání kořenů lidského rodu, děti jistě zaujme dobrodružnost příběhu a komediální muzikálové výstupy, stejně jako řada známých postaviček.
Světová premiéra Knihy džungle v nastudování jejího spoluautora Radka Balaše se uskutečnila v Plzni 21. dubna 2007. V derniéře vystoupí toto herecké obsazení:

Mauglí: Jan Kaštovský
Prvotní slon: František Dvořák
Bálů: Bronislav Kotiš
Rákšasí: Stanislava TopinkováFořtová
Akéla: Petr Kukla
Baghíra: Radek Štědronský Shejbal
Šér Chán: Jiří Untermüller
Tabákí: Mira Nosek
Hanuman: Jan Kříž
DJ Bongo: Filip Gröger
Tlapička: Miriam Sudková
Héramba: Václav Kolář
Sivák: Petr Dudás
Dívka: Martina Musilová
Černý Chvost: Kamila Borovská
Za dirigentský pult se postaví pražský hudebník a dirigent Martin Kumžák.

JÁNOŠÍK aneb NA SKLE MALOVANÉ – MDB – derniéra 31. března 2010

Zbojnický muzikál Na skle malované pochází z autorské dílny polských umělců, básníka a libretisty Ernesta Brylla a hudební skladatelky Katarzyny Gaertnerové. Poprvé jej uvedlo v roce 1970 Polské divadlo ve Varšavě. Příběh dnes již zlidovělého legendárního zbojníka Juraje Jánošíka je autory citlivě převeden v hudebně-dramatický útvar plný básnické obrazotvornosti a laskavě-humorné stylizace lidového divadla. Nápaditým použitím symbolických postav lidových her, jakými jsou Anděl, Čert a Smrt, se tento muzikál stává ojedinělým a divácky nesmírně atraktivním jevištním dílem. Dominující složkou Na skle malovaného jsou však kompozice Katarzyny Gaertnerové v jazz-rockovém stylu. Kombinací podmanivých melodií a lidových nápěvů s nápaditým hudebním pozadím se tento muzikál nesmazatelně zapsal do dějin hudebního divadla a obrovský úspěch slavil i na českých a slovenských jevištích. Na bratislavské Nové scéně se hrál nepřetržitě v hlavní roli s Michalem Dočolomanským plných 30 let a počet repríz dosáhl 650! S úspěchem jej však uváděly i mnohé menší scény, například divadla v Mostě, Příbrami nebo Pardubicích. Z mnoha festivalů známe i originální provedení Loutkového divadla Radost. Pouze v Plzni dílo proběhlo repertoárem v 90. letech bez většího zájmu publika.

LIMONÁDOVÝ JOEHDK – derniéra 1. května 2010

V současné době jsou na repertoáru českých divadel minimálně dvě pozoruhodné inscenace této snad nejoblíbenější české westernové parodie – velkovýpravná show s několika novými písněmi Kryštofa Marka v režii Antonína Procházky v HDK a velmi zdařilé komornější představení nastudované režisérem Divadla Alfa Tomášem Dvořákem v Divadle J.K. Tyla v Plzni s Petrem Vondráčkem v titulní roli. Zatímco s prvně zmíněnou inscenací se rozloučíme, na tu plzeňskou je trvale už dva a půl roku vyprodáno.
Tato dokonalá parodie se za víc než 40 let své existence stala nesmrtelnou, což dokazují zlidovělé hity jako „Když v baru houstne dým“ nebo „Whisky, to je moje gusto“. Populární příběh „koňské opery“ popisuje cestu Limonádového Joea za spravedlností, láskou a za světem, kde v barech se nalévá pouze nealkoholická Kolaloka. Cestu mu kříží krásná naivní dívka s čistou duší Winnifred, temná, záhadná, po citu toužící Tornádo Lou, krutí padouši Doug Badman, Horác – Hogofogo a mnoho jiných typických postaviček, které známe z westernů zavádějících nás do dob „Divokého západu“. A protože v HDK se 1. května „Limonádník“ hraje hned dvakrát, mohou se diváci těšit na většinu z populárních herců obou alternací – Aleše Hámu nebo Lumíra Olšovského (Joe), Jiřího Korna či Václava Vydru (Horác), Lindu Rybovou v alternaci se Zuzanou Norisovou (Winnifred) a Kateřinu Brožovou nebo Markétu Hrubešovou (Tornádo Lou). V připsané postavičce Kolaloka se mihne i nejlegendárnější představitel Joa Karel Fiala.

Foto:
1) Pavel Křivánek: Kniha džungle (Jan Kříž a Jan Kaštovský)
2) Pavel Křivánek: Kniha džungle (Jan Kaštovský a Kamila Borovská)
3) Jef Kratochvil: Jánošík aneb na skle malované (Pavla Vitázková s Dušanem Vitázkem)
4) HDK: Limonádový Joe (Lumír Olšovský)