Plzeňská filharmonie po zářijových produkcích zahajuje i symfonické koncertní řady v Měšťanské besedě. Ve čtvrtek 12. října se zde uskuteční první koncert řady Diamant, na programu jsou díla Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.

Plzeňská filharmonie
Plzeňská filharmonie, foto Jan Kantor

Pod taktovkou šéfdirigenta plzeňských filharmoniků Chuheie Iwasakiho zazní dobře známý a často hraný Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll op. 104, po přestávce Symfonie č. 1 H 289 Bohuslava Martinů. Jako sólistka vystoupí finská violoncellistka Senja Rummukainen.    

Říjnovému zahajovacímu koncertu už v září předcházelo několik produkcí. V Měšťanské besedě uvedli filharmonici 16. 9. dopoledne pořad Dvořák hostitel určený pro děti a jejich rodiče, třetí z řady pořadů ztvárňujících přátelství mezi Antonínem Dvořákem a Edvardem Griegem. Jednalo se o předpremiéru před uvedením tohoto pořadu na festivalu Dvořákova Praha 2023. Cyklus komorních koncertů Kruh přátel hudby, jehož je Plzeňská filharmonie organizátorem, byl zahájen 20. září koncertem v sále Antonína Dvořáka v Domě hudby. A 27. 9. zahájila filharmonie svoji Chrámovou řadu koncertem ve Velké synagoze v Plzni W. Killara, M. Ravela, F. Mendelssohna-Bartholdyho a D. Šostakoviče (jeho 8.myčcový kvartet c moll v instrumentační úpravě Rudolfa Baršaje do díla s názvem Komorní symfonie op. 110a). Všechny produkce řídil Chuhei Iwasaki.

Plzeňská filharmonie

Plzeňská filharmonie, foto Jan Kantor

V rámci Chrámové řady se uskuteční rovněž koncert v Katedrále sv. Bartoloměje 4. října s názvem Ave Maria a v týchž prostorách 6. října mimořádný koncert Světový den zraku s Lions clubem Bohemia Plzeň.

Zahajovací koncert abonentní řady Platina se uskuteční ve čtvrtek 19. října tradičně v Měšťanské besedě a je sestaven výlučně z děl ruských autorů – Dmitrije Šostakoviče a Modesta Petroviče Musorgského. V rámci Crossoverové řady jsou připraveny tři koncerty, první z nich se koná 2. listopadu.