Archivní snímek Patricie Burdy Janečkové

Český divadelní svět zastihla dnes jen těžko uvěřitelná zpráva. Po těžké nemoci nás v pouhých pětadvaceti letech opustila mladičká pěvkyně a muzikálová herečka Patricia Burda Janečková.

Patricie předváděla už v dvanácti letech tak brilantní operní výkony, že vyhrála celou televizní Talentmánii. Její zpěv pak prostřednictvím CNN slyšely miliony lidí na celém světě. V patnácti letech odstartovala hvězdnou kariéru. Narodila se v německém Münchbergu slovenským rodičům, kteří se záhy přestěhovali do Ostravy. Zpěvu se věnuje od svých čtyř let. Po ukončení základní školy začala studovat Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě.  Vedle koncertní činnosti navštěvovala soukromé hodiny zpěvu u operní pěvkyně Evy Dřízgové-Jirušové. V roce 2014 vyhrála Mezinárodní pěveckou soutěž liturgické hudby Concorso di musica sacra v Římě. Byla typická nejen skvělou muzikálností, ale také výrazným komediálním talentem, se kterým ztvárňovala třeba Olympii z Hoffmannových povídek.

V roce 2015 debutovala na dvou slovenských operních scénách (Státní divadlo Košice – Figarova svatba – Barbarina, Slovenské národní divadlo – Kouzelná flétna – Pamina), o rok později absolvovala několik velkých koncertů v České republice, mj. Novoroční koncert ve vídeňském stylu s Janáčkovou filharmonií Ostrava, a získala tři ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Od roku 2017 spolupracuje mj. se souborem Collegium Marianum (inscenace barokní opery Acis a Galatea G. F. Händela) a s Janáčkovým komorním orchestrem. Zpívala mj. s Petrem Dvorským, Adamem Plachetkou (s nímž nahrála duet na své první CD v roce 2011), Štefanem Kocánem, Romanem Janálem nebo Evou Dřízgovou.

Posléze vstoupila do světa muzikálu. V ostravském Národním divadle moravskoslezském v posledních letech ztvárnila několik zásadních úloh (Julie v inscenaci Romeo a Julie – poselství lásky, dvojrole Pamela/Nathalie v Květinách pro paní Harrisovou, Marianna v muzikálu Harpagon je lakomec?, Maria ve West Side Story či Johanna v muzikálovém thrilleru Sweeney Todd – ďábelský lazebník z Fleet Street.) V únoru 2022 jí byl diagnostikován agresivní tumor prsu. Prodělala náročnou léčbu a vrátila se na pódia. Rovněž se stihla provdat za herce Vlastimila Burdu. Letos v listopadu měla zpívat hlavní roli v připravovaném komorním muzikálu Interview, kde se měla stát hereckou a pěveckou partnerkou Tomáše Savky.

Zákeřná nemoc veškeré plány mladé sympatické pěvkyně přervala. Její včerejší úmrtí potvrdila manažerka Jana Švábová.