Foto: Archiv Venduly Příhodové

Koncert k výročí 17. listopadu nazvaný Radost ze svobody připravila Plzeňská filharmonie na 17. října 2019. Jedná se o společný projekt tří subjektů – filharmonie, Ústavu pro studium totalitních režimů a Fakulty designu Západočeské univerzity v Plzni. Tento mimořádný koncert, který kromě hudební produkce slibuje i multimediální zážitek, připomene dvojí výročí – 17. listopad 1939 a 1989. Uskuteční se od 19 hodin v prostorách Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Podle organizátorů přiblíží návštěvníkům prostřednictvím hudby i vizuálních efektů a hrané interakce  atmosféru oné doby a umění Ladislava Sutnara. Filharmonici budou hrát pod taktovkou mladého japonského dirigenta Chuheie Iwasakiho.

Na koncertě zazní především Pražská nokturna Jana Hanuše, skladatele, který není v Plzni neznámý, premiéru měly v Divadle J. K. Tyla v minulosti hned dvě jeho opery – Plameny a Sluha dvou pánů. Je to jedna ze dvou skladeb, které zazní ve své originální podobě. Tou druhou bude předehra Antonína Dvořáka Můj domov. Všechny další skladby zazní v aranžích Tomáše Illeho. A to i tak významné dílo, jakým je 9.symfonie Ludviga van Beethovena. Z ní upravil Tomáš Ille Ódu na radost. Další část programu je spojena se skladbami, které charakterizují listopadu 1989. Filharmonie opět v úpravě Tomáše Illeho provede například Fischerův tradicionál ´Jednou budem dál´ či píseň Jaroslava Hutky ´Havlíčku Havle´ a chybět nebude ani Modlitba pro Martu Jindřicha Brabce. Jako sólistka vystoupí muzikálová zpěvačka Vendula Příhodová. Komponovaným večerem provede Svatopluk Schuller. Jeho hlavní část bude i letos od 19.30 hodin vysílat v přímém přenosu Český rozhlas Vltava. V druhé části večera bude hrát k tanci a poslechu kapela Moodshake.

Koncert ´Radost ze svobody´ je již čtvrtý společný projekt zmiňovaných institucí. Předcházely mu koncerty Umělec a totalita, Únor 1948 a Mnichov 1938..

Program:

Jan Hanuš: Pražská nokturna, op. 75

Ludwig van Beethoven:

Óda na radost (arr. Tomáš Ille)

Tradicionál, I. Fischer (arr. Tomáš Ille): Jednou budem dál

Jaroslav Hutka: (arr. Tomáš Ille): Havlíčku, Havle

Lou Reed: (arr. Tomáš Ille): Perfect day

Kuličky (arr. Tomáš Ille): Mravenci

Antonín Dvořák: Můj domov, předehra, op. 62

Jindřich Brabec (arr. Tomáš Ille): Modlitba pro Martu

Svatopluk Schuller, průvodní slovo

Vendula Příhodová: sólo zpěv

Chuhei Iwasaki, dirigent

Foto: Plzeňská filharmonie