Muzikál Lazarus, foto: Městská divadla pražská

Celosvětově úspěšný muzikál Lazarus se poprvé představil i českým divákům. Poslední velké dílo Davida Bowieho mělo premiéru 12. října v divadle Komedie. V hlavní roli se alternují Igor Orozovič s Ondřejem Rumlem.

Lazarus se prvního uvedení dočkal na konci roku 2015 v manhattanském New York Theatre Workshop, následovaly inscenace v Londýně, Vídni, Hamburku nebo Amsterdamu. Od října 2019 jej v režii Mariána Amslera budou uvádět i  Městská divadla pražská s Igorem Orozovičem a  Ondřejem Rumlem v hlavní roli Thomase Jeroma Newtona. Oba dva představitelé se shodli, že David Bowie se zkrátka neodmítá: „Když mi zavolali s nabídkou tohoto projektu, hrklo ve mně, jako by mi volal sám David Bowie. To dílo je totiž on sám!,“ řekl Orozovič. Ruml jeho slova potvrdil: „Ze slušnosti jsem si vyžádal scénář, ale věděl jsem, že je to něco, co bych si moc přál dělat.

Muzikál napsal Bowie společně s irským dramatikem Endou Walshem. Lyrický příběh o samotě, sebedestrukci, naději a potřebě návratu je inspirovaný Bowieho písněmi, ale také postavou mimozemšťana Thomase Jeroma Newtona z novely Muž, který spadl na Zemi, kterého si Bowie zahrál ve filmu Nicolase Roega z roku 1976. „Už spojení hudebního novátora Davida Bowieho s experimentálním dramatikem Endou Walshem dává tušit, že nepůjde o  muzikál klasického popového střihu, ale o komornější a o to silnější sevřenou inscenaci, ve které na pozadí útržkovitého snového příběhu a  Bowieho nezapomenutelných písní předáváme jeho poselství o síle naděje,“ uvedla dramaturgyně inscenace Jana Slouková.

Muzikál Lazarus, foto: Městská divadla pražská

 

REŽIE: MARIÁN AMSLER
DRAMATURGIE: JANA SLOUKOVÁ
SCÉNA: JURAJ KUCHÁREK
KOSTÝMY: EVA JIŘIKOVSKÁ
PŮVODNÍ INSTRUMENTACE A ARANŽMÁ: HENRY HEY
HUDEBNÍ NASTUDOVÁNÍ: JAN ALEŠ
POHYBOVÁ SPOLUPRÁCE: STANISLAVA VLČEKOVÁ
PŘEKLAD LIBRETA: MICHAL ZAHÁLKA
PROJEKCE : FRANTIŠEK PECHÁČEK

 

THOMAS JEROME NEWTON: IGOR OROZOVIČ/ONDŘEJ RUML
ELLY, JEHO ASISTENTKA: NINA HORÁKOVÁ
DÍVKA: ERIKA STÁRKOVÁ
VALENTINE: PAVOL SMOLÁRIK
BEN/MICHAEL: MICHAEL VYKUS
MAEMI/JAPONKA: HUYEN VI TRANOVÁ/TEREZA MAREČKOVÁ
ZACH: MICHAL BEDNÁŘ
NÁCTILETÉ DÍVKY: JOSEFÍNA HORNÍČKOVÁ/MICHAELA JONCZYOVÁ, VERONIKA VÍTOVÁ
STÍNY: MARTIN KLAPIL, TOMÁŠ BAREŠ

Muzikál Lazarus, foto: Městská divadla pražská