Foto: Archiv Plzeňské filharmonie

Clarinet Factory, soubor Balkansambel, multiinstrumentalista Jiří Stivín, houslista Ivan Ženatý, harfenistka Jana Boušková – jen několik jmen výjimečných a známých hudebníků či souborů, které vystoupí v nadcházející sezóně Plzeňské filharmonie. Koncertovat se bude s výjimkou dětské řady a koncertu Plzeňský Orfeus 2018 v Měšťanské besedě. Na postu šéfdirigenta stane od nové sezóny dosavadní hlavní hostující dirigent, Belgičan Ronald Zollman. Tomáš Brauner se naopak stává hlavním hostujícím dirigentem.

Posluchači si opět budou moci vybrat ze čtyř abonentních řad – dvou klasických A a B. Multižánrové řady C a abonentní řady D určené pro dětského diváka. Předprodej abonmá začíná už 1. června a potrvá do 5. srpna. Dosavadním předplatitelům budou jejich místa rezervována do 26. 6. 2018, poté budou místa uvolněna pro ostatní zájemce.

Novou sezónu utváří nápaditá dramaturgie a pestrý program. „Obě klasické řady charakterizuje spolupráce se špičkovými sólisty, která je v obou řadách rovnoměrně rozprostřena,“ říká ředitelka filharmonie Lenka Kavalová. V rámci řady A je připraveno 8 koncertů a do její dramaturgie je opětovně zařazen Martinů Koncert pro violoncello a orchestr č.1.s Petrem Nouzovským. Filharmonie totiž získala v lednu 2018 prestižní cenu Classic Prague Awards 2017 v kategorii Nahrávka roku za Kompletní dílo Bohuslava Martinů pro violoncello a orchestr právě s Petrem Nouzovským. „Abonentní řadu A zahájí 10. října Beethovenův Koncert pro housle a orchestr D dur s Ivanem Ženatým. „Jeho podání veledíla koncertantní literatury – Beethovenova houslového koncertu – bude jistě poutat mimořádnou pozornost posluchačů,“ říká o zahajovacím koncertě předseda Správní rady Plzeňské filharmonie Vladislav Vilímec. Tuto řadu charakterizují další známá jména interpretů – těšit se můžete například na klavíristy Václava Máchu a Miroslava Sekeru, hobojistu Viléma Veverku či violoncellistu Leonarda Elschenbroicha. Violoncellista Petr Nouzovský vystoupí na společném koncertě s cembalistkou Monikou Knoblochovou. Velkým zážitkem bude nepochybně Koncert pro harfu a orchestr s Janou Bouškovou. „Významná jména sólistů jsou rozprostřena ovšem do obou klasických řad. V rámci řady B se uskuteční 6 neméně atraktivních koncertů,“ říká Lenka Kavalová. „Biblické písně přednese náš přední barytonista Roman Janál, vystoupí český houslista Marek Pavelec, zahraničními sólisty jsou klavíristé Oliver Triendl a Yingdi Sun,“ připomíná Lenka Kavalová. Netradičním a atraktivním počinem je zařazení Koncertu pro tubu a orchestr f moll Ralpha Vaghana Williamse. A v rámci řady B se uskuteční rovněž koncert věnovaný nadaným hudebníkům nastupující generace – držitelům prestižní ceny Plzeňský Orfeus, a to mimořádně v KD Peklo. „Novoroční galakoncert jsme vzhledem k vysokému zájmu zcela vyčlenili z abonentních řad a uvádíme jej v rámci našich mimořádných koncertů,“ podotýká Lenka Kavalová.

„Mnoho našich hostujících hudebníků se k nám na naše koncertní pódium vrací, ale druhá polovina jsou nové tváře, nové osobnosti. Každý program je novým dobrodružstvím. Pro mě, i pro publikum,“ říká Ronald Zollman. „Moje návštěvy zde mně vždy přinášely intenzivní momenty uměleckého prožitku a to díky mé spolupráci s mými kolegy s orchestru, a proto nyní s nadšením přijímám tuto pozici, a navíc vzhledem k mým rodinným kořenům cítím, že tato část světa je i mým domovem,“ říká dirigent, který se podílel i na koncepci a dramaturgii nové sezóny. „Velmi se těším na českou hudbu, kterou mám nesmírně rád. Proto zazní jako první číslo zahajovacího koncertu předehra k Prodané nevěstě Bedřicha Smetany,“ říká Ronald Zollman.

Filharmonie dává v rámci svého koncertu příležitost talentovaným dětem a mladým lidem. A rovněž myslí na nejmladší generaci abonentní řadou D, která je určena malým posluchačům. Řada D přináší opět tři dětské pořady. Dva z nich jsou interaktivní hudební pořady s hercem Svatoplukem Schullerem, konají se tradičně ve Studiu ČRo Plzeň a jeden z nich je zbrusu

nový – ´To byste nevěřila, co má mistr nejraději´. K Mezinárodnímu dni dětí filharmonie pořádá opět Maškarní bál v prostorách DEPO 2015.

Kromě klasických řad se filharmonie zaměřuje i na příznivce „populární“ hudby prostřednictvím abonentní řady C Napříč žánry. „Přináší jako v minulých letech 3 koncerty. Do Měšťanské besedy přijede kapela Clarinet Factory, soubor Balkansambel a multiinstrumentalista Jiří Stivín. Všichni se představí na jednom jevišti s Plzeňskou filharmonií.

„Jsem rád, že filharmonie tradičně nezapomíná na dětské pořady a ani na posluchače, kteří mají v oblibě i jiné žánry než klasickou vážnou hudbu,“ zmiňuje primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Plzeňská filharmonie koncertu nejen na svém domovském pódiu, ale uskuteční i řadu koncertů v rámci Plzeňského kraje. „Zajedeme také do měst Plzeňského kraje, kde kromě večerních koncertů nabídne dětské pořady, tvůrčí dílny a hudební setkání v domovech pro seniory,“ říká ředitelka Mgr. Lenka Kavalová.

V rámci nadcházející sezóny vystoupí filharmonici také na celé řadě českých a zahraničních koncertních pódiích. Ve velkých sálech v Praze, Německu, Rakousku, Švýcarsku. Filharmonie se chystá i na velké množství mimořádných koncertů, např. se zúčastní Litoměřických svátků hudby, Festivalu Václava Hudečka v Moravských Budějovicích, v Českém Krumlově představí koncert k výročí republiky se sopranistkou Janou Šrejma Kačírkovou.

A podílí se i na dalších projektech. V Plzni uvede filharmonie koncert připomínající krizový rok 1938 „Nejen Mnichov 1938 – Umělci proti době, vzepření vůči osudu!“ Ředitelka Mgr. Lenka Kavalová o tomto pořadu říká: „V minulé sezóně jsme ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara připomněli formou hudebně – publicistického pořadu dopady Února 1948 na umělce a hudební skladatele. V letošní sezóně stejným způsobem připomeneme události v souvislosti s Mnichovem 1938. O oba pořady projevil zájem Český rozhlas Vltava, který je vysílá přímým přenosem.“

Mezi další mimořádné koncerty patří Finále Mezinárodní klavírní soutěže 2018, kterou pořádá Konzervatoř Plzeň. Na začátku května 2019 zahájí Plzeňské filharmonie svým koncertem Slavnosti svobody v Plzni.

A ještě jedna zásadní změna čeká filharmonii od příští sezóny. Na základě rozhodnutí Zastupitelstva města Plzně je Plzeňská filharmonie určena jako stabilní pořadatel pořadatelem mezinárodního multioborového festivalu Smetanovské dny. Zahajovací koncert festivalu se sopranistkou Sophií Burgos se uskuteční 28. února 2019, vstupenky na něj je možné zakoupit rovněž již od 1.6.