Opavské Slezské divadlo uvede jako teprve druhé v Čechách slavný americký muzikál The Sound of Music (Za zvuků hudby), který patří k naprosto základním pilířům muzikálové tvorby. V Opavě jej nastuduje režisér Roman Štolpa a dirigent František Šterbák. Stejně jako při své české premiéře zazní ve výborném překladu Jiřího Joska.

Autorem muzikálu jsou Richard Rodgers a Oscar Hammerstein II. Broadwayská premiéra se uskutečnila v roce 1959 a získala pět prestižních Cen Tony, včetně té za nejlepší muzikál. Originální produkce zaznamenala 1.443 repríz. Po dvou letech muzikál dobyl i Londýn, kam se ještě dvakrát vrátil (1981, 2006). Pak se rozletěl do celého světa, aby až v roce 2013 dolétl do rakouského Salzburgu, kde se odehrává. Dílo proslavil i stejnojmenný hudební film z roku 1965 s Julií Andrewsovou a  Christopherem Plummerem v hlavních rolích. Konkuroval ne nepodobné Mary Poppins, navíc se stejnou hlavní představitelkou.

Mezi mladými novickami salzburského kláštera je i jistá Maria Rainerová. Činorodá dívka, která se do přísného klášterního řádu příliš nehodí. Matka představená ji tedy vyšle jako guvernantku do rodiny ovdovělého námořního kapitána. Zde ji čeká nejen nepřístupný kapitán von Trapp, ale také jeho sedm dětí ve věku 5 – 16 let… Každý den rodiny se skládá převážně z plnění rozkazů a striktního dodržování pravidel, na radovánky nezbývá místo. Ratolesti si vynucují otcovu pozornost tím, že se každé chůvy zbaví, jak nejrychleji to jde. Fantazii mají v tomhle směru skutečně velikou, Maria je v pořadí už dvanáctou pečovatelkou. Charismatická Maria však nakonec najde klíč jak k dětem, tak k srdci kapitána Trappa. Romantický příběh se navíc odehrává v dramatické době nástupu fašismu. Nejznámějšími písněmi muzikálu jsou Edelweiss, DO-RE-MI a The Sound of Music.

Není žádným tajemstvím, že  muzikálům Rodgerse a Hammersteina nezářila u nás nikdy příliš šťastná hvězda. Právě zmíněný The Sound of Music v Karlíně doplatil na stěhování do Kongresového centra po ničivých záplavách v roce 2002 a těsně po své premiéře, a také na nešťastné obsazení (Marii hrála populární rosnička Michaela Dolinová, kapitána Trappa herec Petr Štěpánek). Dle mého soudu musí být Maria opravdu mladá a von Trapp neskutečně charismatický. Carousel byl zase pro Plzeňany nepříliš známým titulem, byť se v obou případech jedná o nádherná a hudebně velmi bohatá díla. Ukázky z obou zmíněných muzikálů nechybí na žádné kompilaci klasických muzikálových hitů. Edelweiss a You’ll Newer Walk Alone zná i ten, kdo do divadla nechodí, ať už ze svateb, pohřbů nebo jako fotbalové hymny.

Opavská inscenace má tedy obrovskou šanci ukázat, jak skvělým muzikálem Za zvuků hudby je. Sám jsem viděl The Sound of Music v Teatro Politeama v Lisabonu a později v Salzburgu. Obě inscenace byly naprosto strhující.

Tvůrčí tým Slezského divadla Opava:

Režie: Roman Štolpa

Dirigent: František Šterbák

Překlad: Jiří Josek

Scéna: Petr Kolínský

Kostýmy: Petr Kolínský

Sbormistr: Kremena Pešakova

Pěvecké obsazení počítá se sedmi dětskými rolemi, které společně s hlavními postavami vytváří malý rodinný sbor. V opavském divadle tyto role budou primárně zpívat děti a studenti z operně-muzikálového studia Terezy Kavecké při Slezském divadle Opava. V hlavních rolích se představí coby Marie Rainerová Radka Coufalová nebo Tereza Kavecká, postavu kapitána Georga von Trappa ztvární Roman Harok. V dalších rolích se mohou diváci těšit na Katarínu Jordu-Kramolišovou či Šárku Maršálovou v úloze Abatyše, postavu hospodyně Schmidtové hraje Ivana Lebedová v alternaci s Kamilou Srubkovou.

Premiéra 27. května 2023 ve Slezském divadle Opava