V nedávné době se v Divadle Broadway konal casting na hlavní i vedlejší role do nového muzikálu Petra Jandy a Karla Šípa AŤ ŽIJE ROKENROL!, na který byla přizvána i naše redakce. Sice jsme se pochopitelně nemohli zúčastnit celého konkurzního maratónu, ale přesto jsme zachytili pár zaznamenáníhodných postřehů a zhlédli několik velmi slibných výkonů. Nové dílo by mělo mít premiéru 20. října tohoto roku právě na scéně zmíněného Divadla Broadway.

V porotě zasedli nejen inscenátoři rodícího se muzikálu, tedy režisér Viktor Polesný, choreografka Jana Hanušová a asistentka režie a choreografie Magdalena Čechová, ale objevili se osobně i oba autoři, Petr Janda a Karel Šíp. Zejména známý rocker Janda nešetřil slovy chvály a dodával sebevědomí mnohým účastníkům castingu. Ti povětšinou zazpívali jednu z písní připravovaného muzikálu, buď sólovku nebo duet a pak sehráli předem připravenou činoherní scénku, povětšinou tu, kde hlavní hrdina Ronny „balí“ zatím neposkvrněnou Yvettu. Zejména činoherní výstup dal mnohým zabrat a ukázal, jak na tom kdo s hereckou zkušeností je. Jako na všech podobných akcích, i zde byly dívky a ženy v jednoznačné přesile, takže muži většinou vystřídali během konkurzu několik hereckých partnerek. Viděli jsme opět tváře již známé z jiných produkcí, například Terezu Aster Vágnerovou, Tomáše Löbla, Markétu Procházkovou, Petra Šudomu, Ladislava Spilku či Kateřinu Novákovou, ale i úplné nováčky z řad studentů uměleckých škol, začínajících herců i úplných amatérů. Z nových tváří zejména Petra Jandu zaujal například horký kandidát na úlohu Ronnyho Petr Ryšavý, který překvapil zcela přirozeným herectvím a zmíněný hudební skladatel o něm prohlásil, že nějak takto si Ronnyho představoval, když muzikál psal. Okouzlily i dvě „rockové babičky“, jak se samy nazvaly, Lucie Roubíčková a Marie Štěchová (tu znají diváci například z libereckého Donaha), jenž aspirovaly na roli sekretářky, kterou by mohly alternovat s Martou Jandovou. Jak vše definitivně dopadlo, se dozvíme zanedlouho.

A čem muzikál Ať žije rokenrol vlastně je? Dejme slovo jeho autorům:
Muzikál Ať žije rokenrol! nás vrátí na přelom 50. a 60. let, kdy svět zachvátila horečka zvaná rokenrol, avšak do tehdejšího Československa si tahle podmanivá muzika hledala cestu jen těžko. I tak si u nás našla mnoho příznivců. Bigbítové skupiny vznikaly jak houby po dešti, i u nás při jejich koncertech zachvacovalo mladé publikum doslova šílenství. Jednou z prvních rokenrolových hvězd se stal i hlavní hrdina muzikálu Ronny (vlastním jménem Rudolf Konopásek). Líbí se mu tahle muzika a líbí se mu i Yvetta, mladá svazačka z jejich žižkovského činžáku. Její tatínek, stranický funkcionář Radimecký, orientuje svou dceru k Východu, Ronny bezmezně obdivuje všechno ze Západu. Tím si působí nekonečný řetěz problémů, jak s Yvettou, tak s muzikou. Zatímco mladá dívka, protože se do Ronnyho zamilovala, je postupem času jeho pohledu na svět stále přístupnější, s rokenrolem to jde ztěžka. Oficiální kultura v Československu preferovala českou dechovku a ruské častušky. Rokenrol byl dle názoru strany a vlády ideologickou hrozbou. Ronny však svůj boj za rokenrol nevzdává. A režim se s ním nemazlí. Tak se vcelku nevinně ocitne jednou na záchytce, pak je dokonce hospitalizován na psychiatrické klinice… Když se chce vyhnout vojně, před odvodovou komisí předstírá šílenství. Potýká se s naivní stupiditou mladých příslušníků SNB, na druhou stranu sklízí obdiv fanynek. Často propadá depresím, které které se snaží eliminovat alkoholem i drogami.Tím rmoutí svou maminku, žijí spolu sami a ona, zklamaná životem i láskou, neví si s Ronnym rady. Ten se časem ocitne v pasti, která ho přivede až do vězení… Zda příběh skončí happy endem, zjistíme v říjnu v Divadle Broadway.

Foto: Josef Hrubý

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal