Transparenty s V.I. Leninem, alkoholové a drogové dýchánky, první lásky, ale především rockenroll – to vše bude k vidění a slyšení už za týden v pražském Divadle Broadway, kde bude mít už 20. října premiéru zbrusu nový autorský retro muzikál Karla Šípa s hudbou Petra Jandy. Dílo se včera představilo novinářům předpremiérovou tiskovou konferencí, během níž samozřejmě nemohla chybět ani tradiční hudební ochutnávka. Z pódia divadla vyzdobeného transparenty a rudými vlajkami zazněly prozatím dvě písničky – temperamentní sborovka Právě vlítl k nám rokenrol a romantický pomalejší duet Přestaň se lásky bát. Účinkující se předvedli v kostýmech inspirovaných tehdejší tesilovou i „tuzexovou“ módou z dílny návrhářky Ivany Brádkové.

Mnozí diváci samozřejmě s napětím očekávají, kdo z hvězdami nadupaného obsazení zazpívá během premiéry. I tuto informaci tentokrát produkce prozradila – svazačku Yvettu si podle očekávání zahraje Lucie Vondráčková, v roli rebela Rudolfa Konopáska alias Ronnyho vystoupí Jan Toužimský. Vedle této ústřední dvojice se na scéně objeví například Petra Janů (Ronnyho matka), Vilém Čok (manažer Evžen), Michaela Zemánková (sekretářka Soňa), Pavel Nečas (Yvettin otec), Aleš Háma (primář protialkoholní léčebny Chvála) nebo Martin Pošta (ředitel kulturního střediska Bareš). V celém díle zazní rovných pětadvacet písní, z nichž ovšem vysloveně rockenrollové budou jenom dvě nebo tři. Hudební skladatel Petr Janda si pochvaloval, že účinkující bude doprovázet živá kapela:
„Muzikanty mám rád, vím, jak těžký život vedou, když není zrovna do čeho ‚píchnout‘. Jak říkával Laco Déczi – se zkouškami se roztrhl pytel, ale kšeft žádnej. Tak my jim ho dáváme. Rockenroll bez správného bigbítu by byl jenom poloviční,“ zamýšlel se na tiskové konferenci muzikant a lídr Olympicu Petr Janda.

Na svojí roli svazačky se už velmi těší Lucie Vondráčková:
„Příběh Yvetty vychází z poměrně uvěřitelné situace, kdy potká kluka, který je z úplně jiného světa, než ona. To se i v životě často stává. Ukáže jí, že nemusí věřit všemu, co slyší doma a donutí jí řešit problémy, které dosud neznala. To jí v jejím životě posune dál,“ vysvětluje Lucie a dodává, že spolupráce s inscenátory byla velmi příjemná. „Líbilo se mi, že v hledišti často seděl Karel Šíp i Petr Janda a všechno si hlídali. Mám ráda, když lidem na jejich práci záleží od začátku až do konce.“
Pro případ, že by někdo z mladších diváků neznal pojmy a jména jako esenbák, ÚV KSČ, kulturní komise, čikuli, algena, Brežněv nebo Sovětský svaz, obdrží spolu s programem i slovníček použitých výrazů.

Foto: Martin J. Polák (snímky laskavě poskytla produkce Divadla Broadway)

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal