Hned čtyři festivalové večery s různým žánrovým zaměřením jsou připraveny pro letošní, již 17. ročník festivalu Operní týden v Kutné Hoře, kteří se koná v tomto městě od 21. do 29.června. A přináší vskutku pestrou paletu hudebních pořadů, které zavedou publikum do divadla i na unikátní prostor Vlašského dvora. Operní týden otevře galakoncert mířící napříč hudebními žánry nazvaný Noc hudby v Městském Tylově Divadle, který spojí do jednoho atraktivního hudební večera operu, operetu i muzikál. A završí jej opera Bedřicha Smetany Dalibor na nádvoří Vlašského dvora, jejíž uvedení v tomto prostoru stálo u zrodu samotného festivalu.

Koncert Noc hudby Koncert, který je věnován životnímu jubileu kutnohorského rodáka a iniciátora festivalu, dirigenta Národního divadla Praha, Františka Drse, bezpochyby nadchne široké publikum. Připraveno je totiž posluchačsky oblíbené cestování mezi hudebními žánry, slavná hudební čísla z oper, operet i muzikálů. Na koncertě vystoupí pod taktovkou Františka Drse spolu se Severočeskou filharmonií Teplice jeho přátelé z divadelního a hudebního světa. „Vedle ukázek z oblasti opery zazní drobnější, spíše populárnější symfonické skladby, lehce se dotkneme operety, zazní melodie z Netopýra i Evity, vedle muzikálu i populární hudby dáme zaznít virtuózním skladbám houslovým. Připomeneme dvě významná hudební výročí letošního roku, 200 let od narození Richarda Wagnera a Giuseppe Verdiho,“ říká za organizátory Karolina Hromádková. Posluchači se tedy mohou těšit na La travinu i Lohengrina. „Cestování mezi žánry a jejich střídání zkrátka miluju. Přijde mi zábavné jak pro hudebníky, tak pro posluchače. Pokud se jedná o opravdu kvalitní věci z různých hudebních žánrů, klidně mohou znít na jednom koncertě společně. Přinášejí tak posluchačům odlehčení, radost, zábavu. I to, že jsme poprosili o moderování večera známého herce a dramatika Antonína Procházku svědčí o tom, že večer by měl být v odlehčeném duchu, mít zábavný charakter. A prozradit mohu, že se chystá i jedno velké překvapení,“ říká František Drs. Známé a slavné melodie zazní v Kutné Hoře v podání známých a slavných umělců. Na koncertě vystoupí hudebníci Felix Slováček a houslový virtuos Pavel Šporcl. Srbská sopranistka a laureátka Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech Gabrijela Ubavič, tenorista a dlouholetý členy opery Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Adamec, barytonista Svatopluk Sem známý z mnoha tuzemských scén a řada dalších osobností. Večer začíná ve 20 hodin.

Následující festivalové večery již budou patřit žánrům zcela odlišným. Barokní hudbě ve výjimečném provedení provedení Collegia 1704, CollegiaVoccale a jejich sólistů. Třetí festivalový večer spojí hudbu s mluveným slovem a vzpomínkami významné osobnosti českého divadla Petra Štěpánka a závěr festivalu bude 29.června tradičně patřit opeře, Smetanovu Daliborovi, pod taktovkou Františka Drse v prostoru Vlašského dvora .

Sedmnáctý ročník festivalu Operní týden se bude konat pod záštitou starosty města Kutné Hory, RNDr. Ivo Šance, ve spolupráci s Městským Tylovým divadlem, reklamní agenturou Lepor a za finanční podpory města Kutné Hory. Iniciátorem festivalu Operní týden je František Drs, kutnohorský rodák. Jeho vztah a rodinné vazby ke Kutné Hoře zůstaly i po jeho odchodu z rodného města velmi silné a v roce 1995 společně se svou manželkou, dlouholetou sólistkou opery Divadla J. K. Tyla v Plzni Karolinou Hromádkovou, položili základ budoucího festivalu inscenací Smetanovy opery Dalibor, situované do kongeniálního prostoru nádvoří Vlašského dvora.

Ilustrační foto: Produkce festivalu

1) Jeden z koncertů uplynulého ročníku
2) Dirigent František Drs
3) Logo festivalu