Popularita klasické operety Johanna Strausse mladšího NETOPÝR ani 136 let po její premiéře v Divadle na Vídeňce nikterak neklesá. Důkazem jsou hned tři premiéry této veselé hudební frašky v této sezoně na českých jevištích, další nás zřejmě čekají i příští rok. Po Národních divadlech v Brně a Ostravě se k Netopýrovi uchýlil překvapivě i činoherní soubor Východočeského divadla v Pardubicích s hudebně méně náročnou předělávkou, kterou tým pod vedením Petra Novotného nazval „Pomsta à la Netopýr“. Jak se činoherci s velmi náročnými party popasují (a jak je vůbec uchopí), uvidí první diváci již o tomto víkendu. Vždyť dílo v klasickém znění uvádí často i slavné operní domy a okouzlilo mnoho významných dirigentů – namátkou Gustava Mahlera, Richarda Strausse, Bruna Waltera i Herberta von Karajana. Téměř žádná operetní produkce se kvůli náročnosti zpěvních partů Netopýra v současnosti nevyhne výpomocím z opery. Doufejme, že Petr Novotný ví, co dělá, neb má za sebou úctyhodnou řádku muzikálových, činoherních, ale také operních a operetních režií (v Plzni se například kouzelným způsobem zhostil české premiéry klasické operety Piráti z Penzance). O úpravu Netopýra pro činoherce se již pokusilo zhruba před deseti lety příbramské divadlo, bohužel s nevalným výsledkem. Pardubičtí však již mají dostatečné zkušenosti se středně náročnými muzikály, takže pevně věřím, že výsledek bude lepší.

Jak uvádí dramaturgyně Jana Uherová, snaha o klasickou operetu v činoherním divadle je ambiciózní, odvážná a možná i trochu drzá. Ale tradice hudebních žánrů ve Východočeském divadle byla vždy mimořádně silná, a to i v moderní éře, kdy VČD disponovalo pouze činoherním souborem. Až do devadesátých let mohlo využívat vlastní orchestr. V prvních třech desetiletích historie Městského divadla bylo na repertoáru dokonce více hudebně-dramatických kusů než činoherních. Opereta byla velice oblíbená a založila silnou tradici. V posledních letech se tu krom činohry hrají převážně muzikály a největší úspěch zaznamenaly ty vpravdě světové – Hello, Dolly!, Šumař na střeše, My Fair Lady, Chicago či Cikáni jdou do nebe. Režisér Petr Novotný uchopil Netopýra po svém. Sáhl po novém, moderním překladu Petra Štědroně a upravil ho pro potřeby pardubického souboru, doslova ho „ušil hercům na tělo“. Spousta zpěvních textů je převedena do činohry, dramatické situace jsou více rozehrány, hudební party upraveny do poloh, ve kterých je herci zazpívají, a přesto se krásná hudba Johanna Strausse neztratí. O hudební nastudování se postaral operetní dirigent z Divadla J.K. Tyla v Plzni Pavel Kantořík, vizuální stránku inscenace obstarají další renomovaní umělci: Scénograf Ivo Žídek, kostýmní návrhář Roman Šolc a choreograf Vlastimil Červ.

Příběh Netopýra nepostrádá skutečně vtipnou zápletku. Vypráví o pomstě doktora Falkeho za silvestrovský žertík, při němž jej jeho kamarád Gabriel Eisenstein nechal sedět až do rána opilého na městské lavičce v maškarním kostýmu netopýra. Úžasně prý se bavilo celé město! Dr. Falke vymyslí odplatu – a karta se obrací. Továrník Eisenstein má za urážku úřední osoby nastoupit na pár dní do vězení. Falke jej v předvečer nástupu trestu vyláká na ples k princi Orlovskému, kam zároveň tajně přizve i jeho komornou Adélu (vydávající se za umělkyni), manželku Rosalindu, převlečenou za uherskou hraběnku, samotného ředitele věznice Franka a spoustu dalších občanů města. Následuje důvtipný kolotoč situací, obohacený známými melodiemi v rytmu valčíku i čardáše, opileckými výstupy vězeňského dozorce Frosche i zapáleného operního pěvce Alfréda, jenž předvádí svůj brilantní tenor během každé situace… Vše se k všeobecné radosti hlavních aktérů rozuzlí přímo na půdě místního vězení a jak se nakonec ukáže, za všechno vlastně může jen perlivé víno, které tak snadnou stoupá do hlavy!

Johann Strauss: NETOPÝR
(v činoherní úpravě Pomsta à la Netopýr)

Libreto: Karl Haffner, Richard Genée
Režie: Petr Novotný
Scéna: Ivo Žídek j. h.
Kostýmy: Roman Šolc j. h.
Dramaturgie: Jana Uherová j. h.
Hudební nastudování: Pavel Kantořík
Korepetice: Radek Škeřík j. h.
Pohybová spolupráce: Vlastimil Červ j. h.

Osoby a obsazení:
Gabriel von Eisenstein: Jiří Kalužný
Rosalinda, jeho žena: Dagmar Novotná
Adéla, komorná: Martina Sikorová
Frank, ředitel věznice: Václav Dušek
Princ Orlovský: Jan Musil
Alfréd, operní zpěvák: Josef Vrána
Dr. Falke, notář: Ladislav Špiner
Dr. Blind, advokát: Jan Hyhlík
Ida, Adélina sestra: Kristina Jelínková nebo Petra Tenorová j. h.
Frosch, dozorce: Zdeněk Rumpík
Iwan, majordomus: Miloslav Tichý

Premiéry 13. a 14. února 2010 v 19.00 na Městské scéně VČD Pardubice

Foto:
1) Ladislav Formánek – Dagmar Novotná a Martina Sikorová
2) Logo Pomsta à la Netopýr
3) Kostýmní návrhy Romana Šolce
4) Ladislav Formánek – scéna z Netopýra

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal