Muzikál Ela!, foto Moravské divadlo Olomouc

3. května tohoto roku se uskutečnila v Moravském divadle v Olomouci světová premiéra činoherního muzikálu ELA!, který vypráví příběh nejznámější české závodnice Elišky Junkové.

Tvůrci v něm vzdávají hold první dámě motosportu a zřejmě zároveň nejznámější olomoucké rodačce Elišce Junkové. Na jevišti ji ztvární Natálie Tichánková a Vlasta Hartlová. Muzikál napsal Tomáš Syrovátka, hudbu složil Filip Krejčí, člen katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, pod uměleckým pseudonymem Filip Tailor. Režie se ujal šéf souboru činohry Roman Vencl.

„Náš muzikál zachycuje nejen Eščinu jízdu za vavříny, ale především cestu životem. Děj prozkoumává hlubiny její duše. Muzikál není jen o závodění, ale také o volbě svého osudu, Cesta Elišky Junkové po závodních tratích je jistou cestou ke zmoudření a cestou k sobě samé. Ela v našem muzikálu musí poznat, co je její pravé já. Co ji hnalo být nejlepší, pokořit muže? Když to zjistí, dokáže hrdě skončit a zachovat si svobodu,“ uvedl dramatik Tomáš Syrovátka.

Muzikál ELA! v sobě snoubí nejen biografické prvky ze života Elišky Junkové, ale i celou řadu původních autorských písní, které obohacují či přímo doplňují děj. Nejde o životopisné drama, ale o hudební komedii, inspirující se životem a sportovními úspěchy první dámy automobilového sportu.

„Její osobnost je zde ztvárněna dvěmi JÁ, zkušenější, starší Elou, v podání skvělé Vlasty Hartlové, která je vypravečem a ukazuje osobnost Elišky Junkové v barvách a širším kontextu, a tím průbojnějším, mladším JÁ v podání fantastické Natálie Tichánkové. Natálie ovládá muzikálový obor vzácně vyrovnaně nejen ve všech jeho tří složkách (herectví, tanec, zpěv), ale i z teoretické roviny ( v době pandemie covid-19 vedla pro naši katedru hudební výchovy několik specializovaných online přednášek). Tyto dvě rozdílné stránky osobnosti Elišky Junkové jakoby reprezentovaly skloubení právě těch dvou navzájem vzdálených, v souvislosti s Gershwinem, Ježkem, Emersonem či Mercurym a vzájemně se skvěle doplňují v jeden dokonalý celek. Příběh je zpracovaný s přesahem. Může se v něm najít kdokoliv. I fanoušci motorismu si přijdou na své. Už jen proto, že na scéně figuruje plně funkční replika Bugatti T35, se kterou Eliška Junková jezdila, a to v měřítku 1:1. Je dokonce začleněná do dynamických choreografiích Petry Parvoničové,“ uvádí hudební skladatel Filip Tailor.

Muzikál Ela!, foto Moravské divadlo Olomouc

Inscenátorský tým:

Režie: Roman Vencl

Dramaturgie: Tomáš Syrovátka

Scéna a kostýmy: Miroslav Král

Hudba a hudební nastudování: Filip Tailor

Choreografie: Petra Parvoničová

Osoby a obsazení:

Ela: Natálie Tichánková

Mrs. Junek: Vlasta Hartlová

Čeněk Junek: Jan Ťoupalík

Redaktor: Jaroslav Krejčí

Intelektuálka: Ivana Plíhalová

Tatínek: Václav Bahník

Leader company: Petr Vaněk

Chiron, hrabě Kinský: Marek Pešl

Mechanik: Adam Sychrow, j. h.

Závodník, divák a dalšíTomáš Krejčí

Don Florio: Zdeněk Julina

Sestra: Vendula Nováková

Three Girls: ,

Kristína Herz, Lenka Kočišová, Naděžda Chroboková-Tomicová

Muzikál Ela!, foto Moravské divadlo Olomouc