„Znáte film Někdo to rád horké?“
„Kdo by neznal“, asi nějak takto zněla otázka i odpověď, kterou dostalo pět představitelů hlavních rolí v nové olomoucké inscenaci muzikálu Sugar, neboli Někdo to rád horké. Přesto se najdou i tací, kteří zmíněný snímek neviděli, nebo dokonce vůbec netuší, že nějaký takový existuje. A právě pro ně jako by bylo připraveno nové nastudování Sugar v Moravském divadle, které pobaví diváky všech generací. Tato inscenace vznikla ve spolupráci všech tří souborů (operního, činoherního a baletního) Moravského divadla a první i druhá premiéra 15. a 16. dubna se konaly za velkého diváckého zájmu. Z reakcí publika lze vycítit, že se inscenace dočká velmi kladného ohlasu. Nové jevištní zpracování je věrno své filmové předloze, zaujme typickým humorem a zároveň nadchne svou výpravou. Moravské divadlo se začíná přibližovat pražským muzikálovým scénám a používá divácky oblíbených efektů, jako jsou částečně promítané kulisy nebo uchvacující sněžení. Plusem pro olomoucké tvůrce je, že právě zmíněné sněžení zakomponovali do děje pro podtržení rozdílu mezi chladným Chicagem a horkou Floridou, ne pouze na efekt. Zato projekce mořské pláže se slunečníky na začátku druhé části působí bohužel už poněkud kýčovitě.

Výkony herců nejsou zpočátku zcela vyrovnané, čímž brání divákovi se prostě jen ponořit do děje, zaposlouchat se do líbivé muziky, bavit se a odpočinout si, což by mělo být primárním cílem takovýchto kusů. Leč bohužel, činoherní herci ve zpívaných partech poněkud zaostali za svými operními a operetními kolegy a ani jejich velmi zdařilé činoherní party tento fakt nevyrovnaly. Nejpatrnější byl rozdíl u mladého Vojtěcha Lipiny, který ztvárňuje roli Jerryho, později Dafne. Jeho zpívané pasáže působily značně nevyrovnaně a příliš slabý hlas byl v duetech či sborových partech naprosto přehlušen kýmkoli jiným, zatímco jeho výstupy postavené na mluveném slově diváky doslova dostávaly do varu. Nedá se snad ani říct, zda byly lepší dialogy s Joem, Sugar či milionářem Osgoodem Fieldingem, který si zkrátka usmyslel, že si Dafne vezme, nehledě na fakt, je-li muž nebo žena.
Představitel Osgooda Josef Bartoň podal svou roli opravdu velmi přesvědčivě slizce a snad každý divák si musel představit, jak by se cítil v kůži nebohého Jerryho. Jeho výkon považuji ve zhlédnutém představení za bezkonkurenčně nejlepší a celá postava na mě působila velmi osvěžujícím dojmem. Uprostřed všech těch naivních, zpívajících blondýnek, je zralý muž s miliony na kontě a notnou dávkou sebeironie vítanou změnou.

I přes některé slabší výkony a kýčovitou výpravu se ale inscenace dá zhodnotit veskrze pozitivně a oproti ostatním olomouckým počinům se jedná o velký projekt, který byl relativně dobře zvládnutý. Nejbližší reprízy lze navštívit 21. dubna, 27. dubna nebo 6. a 25. května.

Druhá premiéra inscenace měla mimo mnoha běžných diváků také dva diváky speciální, a sice představitele Jerryho a Osgooda z předcházejícího olomouckého nastudování. Inscenaci navštívili populární herci Josef Sitko a Arnošt Svoboda, kteří oslavili sedmdesáté narozeniny a v rámci slavnostního představení jim ředitel Moravského divadla Josef Podstata a šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald popřáli k životnímu jubileu.

Jule Style – Peter Stone – Bob Merrill: SUGAR

Český text: Ivo Osolsobě
Zpěvní texty: Vladimír Fux

Dirigent: Petr Šumník
Režie: Dagmar Hlubková
Choreografie: Robert Balogh
Scéna: Martin Víšek
Kostýmy: Eliška Zapletalová

Osoby a obsazení:

Sladká Sue: Vlasta Hartlová / Magda Málková
Sugar: Lenka Kočišová / Martina Šnytová
Bienstock: Václav Bahník / Vladislav Zápražný
Joe – Josefína: Ivan Dejmal / Ondřej Koplík
Jerry – Dafné: Vojtěch Lipina / Antonín Valenta
Dolores: Barbara Sabella
Olga: Václava Krejčí Housková
Rosella: Rita Schimkeová
Grisella: Petruše Cimburková
Členky orchestru: Renata Dubovicová / Michaela Dvořáková / Vendula Hlubková / Lucie Janderková / Kateřina Pešková / Marcela Brožová / Hana Svozilová / Věra Veselská
Sir Osgood Fielding: Josef Bartoň / Petr Šíma
Psí dečka: Jaroslav Krejčí / Ondřej Doležal
Dude: Jiří Nebenführ
Morty: Roman Vencl
Bart: Jiří Horowitz
Kotníček Norton: Vladimír Třebický
Poslíček: Tomáš Derka
Taxikář: Radek Leszczynski
Agentka: Jitka Kovaříková

Foto: Moravské divadlo Olomouc