Měsíc před předáváním tradičních prestižních cen Grammy uvidí návštěvníci pražského kina Aero muzikálovou show Fela!, která bude přenášena přímo z londýnského Národního divadla, kde vznikla britská verze dnes již slavného broadwayského hitu. Dílo je nominováno na Grammy v kategorii Best musical show album za rok 2010. Stejně jako americkou, tak i londýnskou verzi vytvořil nejslavnější afroamerický choreograf 20. století Bill T.Jones, který již získal Cenu Tony nejen za zmíněný muzikál Fela!, ale také za Spring Awakening.

Muzikál Fela! vypráví o životě a tvorbě nigerijského hudebníka, ale také politického aktivisty Fely Anikulapa Kutiho. Fela se narodil roku 1938 v elitní rodině: Otec byl anglikánský kněz a matka světově proslulá bojovnice za lidská práva, vůdkyně feministického hnutí v Nigérii. V roce 1958 byl rodiči vyslán na studia medicíny do Londýna. Namísto medicíny se ale dal zapsat na Trinity College’s school of music, kde studoval skladbu a hru na trubku. V roce 1961 zakládá kapelu Koola Lobitos, která se stane pevnou součástí londýnské klubové scény. O dva roky později, když se Fela vrací do Nigérie, kapelu obnovuje a pod vlivem Jamese Browna začíná experimentovat a hledat svou specifickou hudební polohu. Směsicí tradičních afrických rytmů a jazzu dává základ afrobeatu. Pod vlivem nových politických poměrů transformuje svoji kapelu do nového seskupení Nigeria 70 a vrací se do Lagosu, kde pak zakládá komunu Kalakuta Republic, jenž se postupně stává centrem nezávislého dění politického i hudebního. Za své postoje je několikrát vězněn. V roce 1977 jeho matku vyhodili vojáci z okna a jemu zničili nahrávky i nástroje a zároveň jej brutálně zbili. Po této tragédii žil Fela krátce v exilu v Ghaně, ovšem záhy se do Nigérie vrátil. Žil bohémským životem, miloval marihuanu i ženy – svých 27 tanečnic si vzal naráz za manželky. Zemřel v srpnu 1997 na komplikace spojené s AIDS a jeho pohřbu se v Nigérii zúčastnil milión přátel a příznivců.

Světová premiéra muzikálu Fela! proběhla v roce 2008 na scéně off-broadwayského divadla 37 Arts Theatre, kde se představení stalo hitem a v roce 2009 bylo přeneseno do většího a prestižnějšího divadla Eugen O´Neill na Broadwayi. Mezi producenty se objevila slavná jména jako Jay-Z, Will Smith, Jada Pinkett Smith a další. V roce 2010 muzikál získal tři ceny Tony – za nejlepší choreografii (Bill T. Jones), za nejlepší kostýmy (Marina Draghici) a zvuk (Robert Kaplowitz).

V londýnské verzi v hlavní roli alternují Rolan Bell s broadwayským hercem Sahr Ngaujah, kterého také uvidíme v přímém přenosu, necelé 2 měsíce po britské premiéře, živě na plátně kina Aero z Národního divadla v Londýně 13. ledna od 19:45.

Foto: Repro foto oficiálního distributora