Muzikál Ples upírů (Tanz der Vampire) patří k nejvýraznějším muzikálovým počinům konce 20. století. Tématicky vychází ze stejnojmenného filmu Romana Polanského z roku 1967, který originálním způsobem paroduje snímky s upírskými náměty. Vzniklo zcela nenapodobitelné dílo, které nabízí nejen napětí a chytlavé melodie, ale také výrazný humor, v novodobých muzikálech nepříliš často vídaný. Libretista Michael Kunze (Elisabeth, Mozart!, Rebecca, Marie Antoinette) tentokrát neoslovil tradičního spolupracovníka Sylvestera Levaye, ale amerického hitmakera Jima Steinmana, který jako ústřední motiv muzikálu využil svůj trhák z 80. let Total Eclipse of the Heart.

Již několikrát jsme se na těchto stránkách podivovali, že na Ples upírů dosud nezacílilo žádné české hudební divadlo. Nyní ale bude možné muzikál navštívit na Slovensku, kde se ho ujmou studenti Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře, jímž se jako prvním na světě podařilo získat na dílo tzv. studentskou licenci přímo od produkce Vereinigte Bühnen Wien. Premiéra, vlastně Česko – slovenská, se uskuteční na scéně Velkého sálu Starého divadla Karola Spišáka v Nitře 3. května tohoto roku. Tanz der Vampire se dosud hrál na mnoha místech světa, například ve Stuttgartu, Hamburgu, Berlíně, Tallinnu, Varšavě, Budapešti nebo Tokiu, přičemž všechny produkce byly kopií originální vídeňské inscenace z Raimund Theatru, krom nepříliš úspěšné verze broadwayské. Studenti z Nitry tedy budou teprve druzí na světě, kterým originální produkce povolila vlastní verzi inscenace.

Více k chystané produkci prozrazuje dramaturgyně Slávka Civáňová:
“Študenti katedry hudby a ďalších katedier univerzity a študenti Súkromného konzervatória v Nitre už druhý semester muzikál skúšajú pod vedením režiséra Petra Oravca. Choreografie pod taktovkou Eleny Zahorákovej a Mariána Hlavatého prechádzajú rôznymi tanečnými štýlmi s využitím prvkov štylizovaného ľudového tanca, spoločenských a historických tancov, baletu až po modernu.
Na základe návrhov kostýmovej výtvarníčky Evy Kleinovej sa šijú kostýmy, celkovo ich diváci v inscenácii uvidia vyše sto. Scéna podľa návrhov scénografa Petra Janků pozostáva z 20 zmien prostredia a jej súčasťou je napríklad hydraulická plošina, upírsky koč, vaňa či zrkadlo, v ktorom nevidieť odraz upírov. V inscenácii bude celkovo vyše 200 rekvizít ako náhrobné kamene, gotické kalichy či cesnakové girlandy. Diváci uvidia aj vyše 20 projekčných záberov a animácií,” láká do hlediště diváky Slávka Civáňová a dodává, že studenti získali i deset sad upírských protéz, které zhotovil na míru zubní technik Jaromír Rumanovský.

Ples upírů zazní za doprovodu osmnáctičlenného živého orchestru a patnáctičlenného pěveckého sboru. Zdá se, že se v Nitře můžeme těšit na plnohodnotný muzikálový zážitek.

Ilustrační foto: Loga muzikálu Tanz der Vampire a Starého divadla Karola Spišáka