Otevření Nového divadla v Plzni ze stavebního hlediska již nic nebrání. Budova byla včera zkolaudována a všechny nedostatky, na které upozorňoval Inspektorát bezpečnosti práce, byly odstraněny. “Vydali jsme kolaudační souhlas na budovu divadla včetně parkovacího domu i parkovacích stání před divadlem,” uvedl šéf stavebně správního odboru Jan Kaisler. Nové divadlo se otevře publiku 1. září představením Smetanovy Prodané nevěsty pro nejširší veřejnost, zatímco 2. září věnuje město Plzeň stejnou inscenaci pozvaným hostům. Zároveň bude možné operu sledovat od 20 hodin v přímém přenosu České televize na programu ČT Art. Zájemci, kteří by raději viděli slavnostní otevření Nového divadla 2. září téměř bezprostředně, mohou přímý přenos vidět prostřednictvím velkoplošné projekce ve velkém sále plzeňského společenského domu Peklo.

Obě slavnostní představení Prodané nevěsty v režii Jany Kališové bude řídit šéfdirigent opery Oliver Dohnányi a v hlavních rolích se představí tito pěvci:

Krušina: JIŘÍ HÁJEK
Ludmila, jeho manželka: IVETA KOPPOVÁ ŽIŽLAVSKÁ
Mařenka, jejich dcera: IVANA VEBEROVÁ
Mícha: PAVEL HORÁČEK
Háta, jeho manželka: JANA FOFF TETOUROVÁ
Vašek, jejich syn: TOMÁŠ KOŘÍNEK
Jeník, Míchův syn z prvního manželství: ALEŠ BRISCEIN
Kecal: JAN ŠŤÁVA
Principál: JAN JEŽEK
Esmeralda: RADKA SEHNOUTKOVÁ
Indián: DAVID CODY

Prvním muzikálem na jevišti Nového divadla bude 3. září od 19 hodin Footloose aneb Tanec není zločin, jenž v programu nahradil původně ohlášenou předpremiéru Koček. V hlavních rolích vystoupí Aleš Kohout a Petra Vraspírová, reverenda Moora ztvární Jiří Untermüller, jenž si tak zahraje v Novém plzeňském divadle poprvé a současně zřejmě naposledy, neboť se od 1. 9. stává členem činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

Další novinkou bude pro Plzeňany pochod Vendelín, který inicioval nový ředitel DJKT Plzeň Martin Otava a rád by z něho vytvořil tradici. Historicky první průvod, věnovaný významné osobnosti české kultury a plzeňského divadla Vendelínu Budilovi, vyrazí z Proluky v Křižíkových sadech v úterý 2. září v 15:30 hodin. Přes náměstí se účastníci vydají právě k budově Nového divadla v Jízdecké ulici. Na náměstí Republiky popřeje Vendelínovi úspěšnou sezonu primátor Plzně Martin Baxa a připojí se i biskup Mons. František Radkovský, který Novému divadlu požehná. Kromě herců, hudebníků a politiků by se průvodu měly zúčastnit i některé pěvecké sbory a řada dalších významných osobností i institucí.

Foto: Pavel Křivánek (1,3) a Vítězslav Sladký (2)