Divadlo v durynském Meiningenu patří k proslaveným německým scénám, byť stojí v poměrně malém městečku. Do roku 1542 město patřilo k diecézi Würzburg a od roku 1680 do roku 1920 byl Meiningen hlavním městem vévodství Sasko-Meiningenského. Ve městě tvořilo mnoho slavných umělců. Právě jejich tvorba je přímo spjata se zdejší divadelní scénou, neboť Meiningen má dlouholetou hudební a divadelní tradici. Orchestr Meininger Hofkapelle zde působí od roku 1690, šéfoval mu Hans von Bülow, svá díla zde premiérovali a také osobně dirigovali Johannes Brahms, Richard Strauss a Max Reger. Divadlo bylo založeno v roce 1831 a od roku 1866 se zde začal pod patronací vévody Georga II. formovat nový pohled na způsob provádění činoher s výraznou tvůrčí funkcí režiséra a posílením úlohy výtvarníka. To je důvod, proč je Meiningen charakterizován jako kolébka režijního divadla. Však také meiningenští sbírají ceny, jejich inscenace jsou často mezi nejlepšími německými činoherními produkcemi a v minulosti byly vzorem i pro Bertholda Brechta, Konstantina Sergejeviče Stanislavského a Sergeje Ejzenštejna. V současné době je Südthüringisches Staatstheater Meiningen největším “podnikem” ve městě a vede jej od roku 2005 stuttgartský rodák, režisér Ansgar Haag, jenž je zároveň také intendantem Státního divadla v Eisenachu.

Divadlo, které v samém závěru loňské sezony uvedlo muzikál Pokrevní bratři v režii Stanislava Moši a Stana Slováka, chystá na příští sezonu celou řadu atraktivních premiér, ať už se jedná o činohry, opery nebo balet. Repertoár obohatí i jeden nový muzikálový titul a jedna klasická opereta. Tentokrát půjde o The Rocky Horror Show a Straussova Netopýra.

The Rocky Horror Show je americký muzikál z roku 1973, který napsal Richard O’Brian. Vytvořil specifické dílo, které míchá prvky science fiction a béčkových horrorů – s lacinými triky, osvětlením a naivitou kladných postav. Úspěch nebyl jednoznačný – divadelní muzikál byl hitem v Anglii, ale na Broadwayi propadl. Filmová verze zase neuspěla v Anglii, ale nakonec se stala kultovním trhákem. V Meiningenu bude The Rocky Horror Show režírovat Christian Claas, hudebního nastudování se ujme Rudolf Hild a choreografie Andris Plucis. V hlavních rolích se představí především hvězdy místní činohry – Mara Amrita, Meret Engelhardt, Jannike Schubert, Hagen Bähr či Björn Boresch. Premiéra se uskuteční 27. března 2015

Netopýr hudebního skladatele Johanna Strausse ml. patří vůbec k nejhranějším klasickým operetám. Jeho světová premiéra se uskutečnila 5. dubna v roce 1874 ve vídeňském Theater an der Wien, avšak světový úspěch odstartovalo až uvedení v Berlíně ve stejném roce. Libreto k Netopýrovi napsali Carl Hafner a Richard Genée podle vaudevillu francouzských autorů Meilhaca a Halévyho „La réveillon.“ Meiningenští jej provedou v hudebním nastudování Lea McFalla a v režii Joachima Schambergera. V jedné z hlavních rolí bude vystupovat i český basista Marián Krejčík. Nová inscenace Netopýra zazní poprvé 27. února 2015.

Pozornost si jistě vyslouží i nové operní inscenace. Tentokrát půjde o Humperdinckovu pohádkovou operu Hänsen und Gretel (u nás hranou pod názvem Perníková chaloupka), Dona Pasquala Gaetana Donizettiho či světoznámou Verdiho La Traviatu. Ovšem už nyní probíhají zkoušky Káti Kabanové Leoše Janáčka, jež bude odpremiérována v českém originálu už 17. října tohoto roku. Režie se ujímá samotný ředitel divadla Ansgar Haag, taktovky se chopí Philippe Bach. Pěvecké obsazení bude mezinárodní a objevují se v něm jména jako Anna Maria Dur, Carolina Krogius, Camila Ribero – Souza, Mikko Järviluoto, Marián Krejčík nebo Odnrej Šaling.

Ilustrační foto: Südthüringisches Staatstheater Meiningen a Jef Kratochvil (Stanislav Moša a Ansgar Haag po premiéře Pokrevních bratrů)