Průvod Vendelín

Průvod Vendelín

V úterý 6. září Plzeňané společně s patronem Vendelínem již potřetí otevřou kulturní sezonu ve městě. Krátkým průvodem chtějí divadelníci symbolicky vyjádřit početnost a sílu zdejší kulturní obce. Průvod Vendelín, do kterého se mohou připojit i občané, začíná v 16 hodin v Mlýnské strouze a trasa povede sadovým okruhem, Prolukou, kolem Západočeského muzea, Velkého divadla a zakončí svou pouť na náměstí Republiky, kde v 17 hodin pokračuje kulturním programem. Zde bude připraveno pódium, na kterém vystoupí jednotlivé kulturní instituce a neziskové organizace. Vystoupení poběží až do 20 hodin a představí průřez nejdůležitějšími aktivitami nadcházející sezóny.

„Jsem světoběžník a dívám se kolem sebe. Jsou státy, kde se umí lidé nějak víc bavit a družit než u nás. V Japonsku slaví svátek dospělosti, v Itálii mají regatu, ve Španělsku běhají městem býci nebo tam chodí celé noci městem dechové kapely a hrají, že nikdo oka nezamhouří. Jinde zase organizují karnevaly, lidé se druží, smějí se spolu, popíjí…. a těší se na to. Naším přáním je, aby se Průvod Vendelín stal tradičním plzeňským zvykem, na který se my Plzeňané těšíme, protože je to ryze naše. Něco jako je vítání jara, vynášení Smrtky ze vsi nebo otvírání studánek. Rozhodně nechceme organizovat něco, co by nám připomínalo povinnou účast v prvomájovém průvodu.,“ vysvětluje ředitel Divadla J.K. tyla v Plzni Martin Otava, který s myšlenkou velkého průvodu před dvěma lety přišel. Tehdy jím zároveň otevíral Nové divadlo.

„Malíři, sochaři, divadelníci, muzikanti, profesionálové i amatéři, baráčníci, sokolové, stepaři, žongléři, městské kulturní instituce stejně jako krajské, muzeum, galerie, knihovna i ti, kteří umění „jen“ mají rádi a fandí mu, ti všichni projdou městem a sejdou se následně na náměstí. V cíli průvodu pak tradičně nejvyšší zástupce města políbí Vendelína a prohlásí kulturní sezonu za otevřenou,“ těší se Martin Otava.

 

Foto: Pavel Křivánek