Foto: Vizuál MDB – Pretty Woman

Kultovní snímek Pretty Woman už patří k Vánocům skoro stejně, jako Mrazík nebo Popelka. Poprvé v  Čechách ale zazní jako muzikál – na Hudební scéně Městského divadla Brno.

.Na filmová plátna se příběh dostal hned na začátku devadesátých let a pro zmíněnou dekádu je, dalo by se říci, ikonický. Romantická komedie, ve které zazářili Julia Roberts a Richard Gere, přitom stála pouhých 14 milionů dolarů a svým producentům vydělala 463 milionů, čímž se zařadila mezi největší kasovní trháky Walt Disney Company. Julii Roberts pak přinesla nejen Zlatý glóbus a nominaci na Oscara, ale nastartovala i její hvězdnou kariéru. Režisérem filmu byl ostřílený hollywoodský matador Garry Marshall.

V březnu 2014 bylo oznámeno, že slavný hollywoodský trhák bude adaptován pro muzikálové jeviště. K napsání scénáře byli osloveni původní scenárista Lawton a režisér Marshall. Ačkoli Marshall zemřel v červenci 2016, producentka Paula Wagner uvedla, že práce na muzikálu budou pokračovat: „Vím, že by od nás chtěl, abychom pokračovali, a proto přineseme tento příběh na Broadway.“ Aby celá adaptace udržela kýžený retro styl počátku devadesátých let, byli jako autoři hudby přizváni kanadský zpěvák a muzikant Bryan Adams a jeho letitý spolupracovník Jim Vallance.

Světová premiéra show Pretty Woman: The Musical se odehrála v Oriental Theater v Chicagu v březnu 2018 a hrála se pět týdnů až do 15. dubna, aby mohla být přesunuta na Broadway. V hlavních rolích zářili Samantha Barks a Steve Kazee jako Vivian a Edward. Již 16. srpna 2018 se uskutečnila broadwayská premiéra v Nederlander Theatre, odehrálo se celkem 27 previews a 420 představení (poslední 20. července 2019).

Kromě amerických inscenací se objevil muzikál Pretty Woman v září 2019 v Hamburku a v únoru 2020 v Londýně. Oficiální westendská premiéra proběhla 3. března 2020, inscenace ovšem musela skončit hned 16. března kvůli covidovým omezením. Zatím produkce počítá s tím, že v říjnu nebo listopadu show opět pustí na jeviště.

Režisér brněnské inscenace a ředitel Městského divadla Brno měl možnost zhlédnout představení v Chicagu a již tam byl z muzikálu nadšen. Od té doby divadlo intenzivně jednalo s majiteli práv, aby tento nejnovější kousek světové muzikálové produkce mohl být uveden také v Brně.

Českou premiéru čerstvého broadwayského muzikálového trháku, který nabízí veselý, dojemný, něžný i dravý příběh, v překladu Zdeňka Bartoše, uvede na jeviště režisér Stanislav Moša se svým týmem – dirigenty a autory hudebního nastudování jsou Dan Kalousek a Josef Javora, v úpravě hudebního aranžmá Daniela Kyzlinka. Scénu navrhl Christoph Weyers, kostýmní návrhy pocházejí z dílny Andrey a Adély Kučerových, choreografem je Michal Matěj, dramaturgem pak Miroslav Ondra. V hlavních rolích uvidíme Hanu Holišovou nebo Svetlanu Janotovou nebo Terezu Navrátilovou, Petra Gazdíka nebo Petra Štěpána, Kristýnu Daňhelovou nebo Dagmar Křížovou nebo Viktórii Matušovovou, Roberta Jíchu nebo Igora Ondříčka, Tomáše Saghera nebo Jakuba Uličníka či Zdeňka Junáka nebo Ladislava Koláře a mnohé další. Veřejná