Nejhranější muzikál na světě, fascinující příběh o Josefovi a jeho pestrobarevném plášti, bude mít premiéru v ostravském Národním divadle moravskoslezském už ve čtvrtek 4. října. První realizované dílo nejslavnější žijící autorské dvojice Tim Rice a Andrew Lloyd Webber, zazní na scéně Divadla Jiřího Myrona.

Autor českého libreta Michael Prostějovský, který přebásnil například muzikál Jesus Christ Superstar, vysvětluje: „I když jsem překládal všechny muzikály Tima Ricea a Andrewa Lloyda Webbera, Josefa mám asi nejraději. Josef je milé představení plné úžasného humoru, má řadu morálních poučení, neb jak známo vychází z Bible, a také ta hudba, kterou Andrew Lloyd Webber složil, je nesmírně pestrá a barevná. Je to muzikál, který dává veliký prostor režii a choreografii.“

Inscenace je postavena jako poutavý příběh, vyprávěný na jevišti dětem. Coby početný dětský sbor využila režisérka Gabriela Petráková osvědčené Operní studio NDM pod vedením Lenky Živocké, takže v některých scénách je na jevišti celkem 63 účinkujících, chybět nebude ani král rokenrolu coby faraón či starozákonní rap.

Základ Josefova příběhu tvoří Starý zákon, respektive jeho první Kniha Mojžíšova (Genesis), kapitoly 37 až 50. Hlavní hrdina Josef byl nejmilejším synem Jákobovým, od kterého dostal úžasný pestrobarevný plášť. Ten mu zbývajících jedenáct bratrů závidí, a tak Josefa prodají do egyptského otroctví. Josef se posléze dostane k samotnému faraonovi, kterému díky své schopnosti vykládat sny poradí, jak překonat neúrodu a hladomor. Egypt tak jako jediný oplývá dostatkem v době, kdy na něj a sousední země dopadne neúroda. Mezi prosebníky se objevují i Josefovi bratři, kteří však svého nejmladšího bratra nepoznávají. A jak praví Bible, od Josefa získávají po chvílích těžkých zkoušek nejen potřebné potraviny, ale dostane se jim i odpuštění a starý Jákob se nakonec opětovně setkává se všemi svými syny. V hlavní roli Josefa alternují Roman Harok a Tomáš Novotný, choreografie je dílem Pavla Strouhala, který v poslední době nechyběl u realizace žádného významného muzikálového projektu v České republice. Kostýmy navrhla Lucie Loosová, scénu Ondřej Zicha, pod hudebním nastudováním je podepsán Jakub Žídek, jako hudební supervizor spolupracoval Boris Urbánek.

„Jsem rád, že do Ostravy přichází muzikál, který napsali právě tihle dva autoři, Tim Rice a Andrew Lloyd Webber. A Josef, jejich první dílo, je plné humoru a muziky, která chytne a nepustí ani týden potom, co jste byli na představení. Nemusíte znát Bibli, ten příběh pochopíte, stejně jako nadsázku a poučení. A při tom se smějete a zpíváte si nahlas – a v hledišti při tom nejste sami!,” dodává dramaturg Patrick Fridrichovský, který se s Timem Ricem několikrát potkal a pochopil nejen to, jaký je člověk, ale také proč jeho texty jsou právě takové, jaké jsou.

TIM RICEANDREW LLOYD WEBBER: JOSEF A JEHO ÚŽASNÝ PESTROBAREVNÝ PLÁŠŤ

přebásnil: Michael Prostějovský

OSOBY A OBSAZENÍ:

JOSEF: Roman Harok/Tomáš Novotný
VYPRAVĚČKA: Oľga Bezačinská/Hana Fialová/Lenka Háčková
FARAON: Pavel Liška/Igor Orozovič/Jaroslav Rusnák
JÁKOB: Jan Drahovzal/Libor Olma
RÚBEN: Peter Svetlík
ŠIMEÓN: Juraj Čiernik/Miroslav Urbánek ml.
LÉVY: Robert Kozmík
NEFTALI: Lukáš Moravec
ISACHAR: Roman Žiška
AŠER: Zbygniew Kalina/Jan Kaštovský
DAN: Ivan Dejmal
ZEBULÓN: Tomáš Haas/Martin Tomsa
GÁD: Josef Lekeš
JUDA: Marcel Školout
BENJAMIN: Michal Sedláček / Robert Urban
PUTIFAR: Pavel Liška/Petr Miller
MADAM PUTIFAROVÁ: Veronika Forejtová / Eva Zbrožková
ČÍŠNÍK: Peter Svetlík/Robert Urban
PEKAŘ: Josef Lekeš
RÚBENOVA ŽENA: Eva Jedličková/Eva Villámová
APACHE, FRANCOUZSKÁ TANEČNICE: Eva Jedličková/Jana Tabrea
a company

Premiéra 4. října 2012 v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě

Za spolupráci redakce děkuje dramaturgovi Patrickovi Fridrichovskému a Viole Kučerové z NDM Ostrava.

Foto: NDM Ostrava