Tomáš Savka (Faraon)

Tomáš Savka (Faraon)

Na četná přání malých i velkých diváků se muzikál Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť vrací na jeviště Divadla Jiřího Myrona. A není to obyčejný návrat! Obnovená premiéra nabízí několik zajímavých novinek. V inscenaci a exkluzivně v české premiéře zazní zbrusu nová písnička od autorské dvojice Tim Rice a Andrew Lloyd Webber, nově vstoupí do inscenace dva hlavní představitelé a také více než dvě desítky dětských herců z Operního studia NDM.

Biblický příběh o Jákobovi, jeho nejmilejším synu Josefovi, zrádných bratrech a jednom úžasném pestrobarevném plášti stále láká. Jeden z nejznámějších muzikálů legendární dvojice Tim Rice a Andrew Lloyd Webber vznikl v roce 1968 původně jako krátké školní pásmo pro děti. Z písničkové revue se však během desetiletí stal nejhranější britský muzikál v historii. „Za fenomenální úspěch mohou především skvělé melodie a také důležité poselství: ‚Nikdy není tak zle, aby nemohlo být lépe!‘ I proto se muzikál líbil také v Ostravě, kde dosáhl více než padesáti repríz,“ podotýká šéf souboru opereta/muzikál a dramaturg inscenace Patrick Fridrichovský.

V titulní roli se mohou diváci opět těšit na Romana Haroka a Tomáše Novotného, kteří se stali synonymem biblického Josefa: „Návrat Josefa je skvělá zpráva, osobně se na něj moc těším, protože mi do mého profesního života přinesl spoustu pozitivního, a myslím, že je to nádherné dílo, plné obyčejného moudra a lidské radosti,“ uvádí Roman Harok. Novou tváří a jistě milým překvapením bude v roli Vypravěčky Vendula Příhodová, kterou mají diváci možnost aktuálně spatřit také jako jednu z vynikajících ostravských Máří Magdalén v inscenaci Jesus Christ Superstar. Poprvé se také v Josefovi představí oblíbený Tomáš Savka (v alternaci s Jaroslavem Rusnákem), a to jako Faraon: „Ve chvíli, kdy se Faraon ocitá na scéně, se z divadelního představení na moment stává skutečná show krále rokenrolu. A na to se moc těším, je v tom nadsázka, humor a správná muzika!“ dodává před obnovenou premiérou Tomáš Savka. Postava všemocného egyptského vládce si totiž k premiéře nachystala lákavý dárek. Právě pro Faraona totiž Andrew Lloyd Webber napsal zbrusu nový song, Tim Rice jej otextoval a Michael Prostějovský přebásnil. Ostravští diváci tak nový hit vyslechnou v české premiéře. Má název V srdci tvém jsem dnes král. Faraon chce být tentokrát nejen králem Egypta, ale také králem rokenrolu. A ten, jak známo, žil v Memphisu, ne egyptském, ale v americkém, kdesi v Tennessee.

Návštěvu jedné z repríz původní inscenace si v listopadu 2013 nenechal ujít ani britský textař a libretista Tim Rice: „Chtěl bych poděkovat hercům, protože všichni byli skvělí. Od nejmenších po nejvyšší, od nejmladších po nejstarší. Všechno bylo úžasné. Skvělá režie, scéna, světla a choreografie. A nesmím zapomenout na vynikající orchestr,“  řekl tehdy bezprostředně po představení. A muzikálový Josef se v obnoveném nastudování režisérky Gabriely Petrákové a dirigenta Jakuba Žídka do Ostravy vrací v novém a ještě zářivějším plášti.

Obnovená premiéra muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť se koná 18. září v 16 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

 

Vendula Příhodová (Vypravěčka), Roman Harok (Josef)

Vendula Příhodová (Vypravěčka), Roman Harok (Josef)

Foto: Martin Popelář