Bible jako muzikál? V roce 1968 napsali dva neznámí britští mladíci krátké, zhruba patnáctiminutové revuální pásmo, pro jedno jediné dětské představení. Líčilo starozákonní biblický příběh o patriarchovi Jákobovi a jeho dvanácti synech. Hlavním hrdinou se stal Jákobův nejmilejší syn Josef, kterému otec dává přednost před ostatními. Když jej obdaruje úžasným pestrobarevným pláštěm, Josef se darem chlubí, ale to jeho bratři nemohou vystát a nachystají na něj lest…

První představení sklidilo potlesk dětských diváků i jejich rodičů. Oba autoři tak byli povzbuzeni, aby pro svou „pop kantátu“ dopsali další čísla a předvedli ji na půdě metodistické kostela ve Westminsteru. V roce 1969 se Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť objevil poprvé na gramofonových deskách firmy Decca. Nebylo divu, že skvělé a melodicky vděčné písničky se chytly i na deskách, kterou téměř bez nadsázky brzy vlastnila každá britská rodina. V roce se konečně 1972 objevila první divadelní verze. Stalo se tak na Edinburském divadelním festivalu, kde první skutečně profesionální nastudování uvedl soubor Young Vic. Z této inscenace vznikl i první televizní záznam, který vysílala britská televizní společnost Granada. Jen o rok později, v roce 1973, se pak Josef a jeho bratři objevili poprvé na West Endu. V roce 1981 debutoval biblický muzikál o Josefovi také ve Spojených státech, aby se v roce 1982 poprvé hrál také na Broadwayi. Během dalších desítek let se pak z této původem revue stal absolutně nejhranější britský muzikál v historii.

V roce 1991 se v roli Josefa objevil tehdejší seriálový a hudební idol Jason Donovan. Londýnským West Endem se prý táhla na lístky fronta, jakou nikdo nepamatoval. V roce 1999 uvedla britská společnost Really Useful filmovou verzi, ve které se biblickým Josefem stal americký herec a zpěvák Donny Osmond. Vydání tohoto filmu na DVD se následně stalo absolutně nejprodávanějším hudebním filmem 90. let. Od té doby pestrobarevný kabát Josefa oblékla řada slavných zpěváků, jako třeba v roce 2003 Stephen Gately z chlapecké kapely Boyzone. Jen o čtyři roky později celá Británie seděla u televizních obrazovek a sledovala soutěž Každý má svůj sen. Tentokrát si svého Josefa vybírali sami diváci, kterým se stal začinající herec Lee Mead, původem z Walesu.

A kdože byli ti dva autoři, o kterých ještě nepadla řeč? Tehdy sedmnáctiletý skladatel Andrew Lloyd Webber a jen o pár let starší textař Tim Rice. Oba tímhle muzikálem odstatovali svoji zázračnou a pestrou kariéru. Stali se tandemem, který ovlivnil vývoj hudebního divadla posledních čtyřiceti let jako žádný jiný. Nejúspěšnější, nejžádanější, nejprodávanějí – zkrátka superlativů spojených s těmito dvěma slavnými autory a jejich muzikály bychom našli mnoho. Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť však byl jejich prvním opravdovým muzikálem. Z hudby i textů čiší hravost a vtip, s jakou se oba začínající autoři pustili do své první velké práce, ze které se stal skutečně skvělý, zábavný a při tom chytrý muzikál pro celou rodinu.

Tim Rice, Andrew Lloyd Webber: JOSEF A JEHO ÚŽASNÝ PESTROBAREVNÝ PLÁŠŤ

České přebásnění: Michael Prostějovský
Režie: Gabriela Petráková
Hudební nastudování: Jakub Žídek
Dirigent: Jakub Žídek, Marek Prášil
Hudební supervize: Boris Urbánek
Choreografie: Pavel Strouhal
Scéna: Ondřej Zicha
Kostýmy: Lucie Loosová
Dramaturg: Patrick Fridrichovský
Sbormistr: Bohumil Vaňkát

OSOBY A OBSAZENÍ:

JOSEF: Roman Harok, Tomáš Novotný
VYPRAVĚČKA: Oľga Bezačinská, Hana Fialová, Lenka Háčková
JÁKOB: Jan Drahovzal, Libor Olma
PUTIFAR: Pavel Liška , Petr Miller
FARAON: Pavel Liška, Igor Orozovič, Jaroslav Rusnák
PUTIFARKA: Veronika Forejtová, Eva Zbrožková
GAD, PEKAŘ: Josef Lekeš
RUBEN + ČÍŠNÍK: Peter Svetlík
LÉVI: Robert Kozmík
SIMEON: Juraj Čiernik, Miroslav Urbánek ml.
ISACHAR: Roman Žiška
ASCHER: Zbigniew Kalina, Jan Kaštovský
DAN: Ivan Dejmal
BENJAMIN, ČÍŠNÍK: Robert Urban
BENJAMIN: Michal Sedláček
JUDA: Marcel Školout
ZEBULUN: Martin Tomsa, Tomáš Haas
RUBENOVA ŽENA: Eva Jedličková, Eva Villámová
a company

Premiéra 4. října 2012 v Divadle Jiřího Myrona

Foto: NDM Ostrava a soukromý archiv Michaela Prostějovského

1) Tomáš Harok v kostýmu Josefa
2) Autor české verze libreta Michael Prostějovský (vlevo) s dramaturgem inscenace Patrickem Fridrichovským (vpravo) při jedné z návštěv libretisty Tima Rice (uprostřed) v parku jeho londýnského sídla.