Soul je současnou světovou metropolí muzikálu. Hraje se jich zde kolem stovky denně, tedy mnohem víc, než na Broadwayi a West Endu, jež jsou všeobecně pokládány za mekku hudebního divadla. Jak známo, hrají se v Koreji s úspěchem i muzikály českých autorů, například Zdeňka Bartáka, Karla Svobody či Janka Ledeckého. Není proto divu, že řada jihokorejských inscenací vychází také na hudebních nosičích. Nejnověji je to troj CD s nahrávkou světového muzikálu Elisabeth od Michaela Kunzeho a Sylvestera Levaye. To nabídne posluchačům na prvních dvou discích jednadvacet písní z muzikálu a na třetím CD pak 11 skladeb v podání korejské muzikálové hvězdy Kim Soo-yong, známé už také z produkce muzikálu Mozart. Dále je v tomto exotickém setu ještě bonusové DVD s několika videoklipy z představení, zajímavými rozhovory a fotografiemi z představení i zkoušek.

Jak známo, muzikál Elisabeth měl světovou premiéru v Theater an der Wien v roce 1992, pak byl inscenován ve Vídni ještě v letech 1996 – 2001 a 2003 – 2005. Velké úspěchy sklidil také v Maďarsku, Holandsku, Finsku, Švédsku, v několika nastudováních japonských i ve zníměné Jižní Koreji. Autory původního rakouského muzikálu jsou Němec a pražský rodák libreta Michael Kunze a hudební skladatel maďarského původu Sylvester Levay. Na asijském kontinentu sklízí Elisabeth obrovský úspěch a Soulu v něm excelují oblíbení muzikáloví herci i místní hvězdy pop music. Hraje se v tomto obsazení hlavních rolí:

Elisabeth: Kim Sun Young / Oak Joo Hyun
Der Tod: Ryu Jung Han / Song Chang Eui / Kim Jun Soo
Lucheni: Kim Su Jong / Choi Min Chul / Park Eun Tae
Franz Joseph: Yoon Young Seok / Min Young Ki
Rudolf: Kim Seung Dae / Jeon Dong Seok / Lee Seung Hyun
Sophie: Lee Jung Hwa / Lee Tae Won

3 CD Box + DVD Bonus ELISABETH – Original Korea Cast 2012 lze zakoupit u německého vydavatele a prodejce soundofmusic.de za necelých 56 Eur a obohatit tak muzikálovou fonotéku o vskutku exotickou verzi.

Ilustrační foto: soundofmusic.de