Na dnešní tiskové konferenci Herecká asociace v pražském Národním divadle seznámila novináře s nominacemi na prestižní Ceny Thálie za rok 2012. Ty se udělují za mimořádné jevištní umělecké výkony v uplynulém kalendářním roce, přesněji od 1.prosince 2011 do 30. listopadu 2012. Jsou udělovány interpretovi a interpretce ve čtyřech oborech: v činohře, v opeře, muzikálu či jiném hudebně dramatickém žánru a v baletu, pantomimě či jiném tanečně dramatickém žánru. V námi nejvíce sledované oblasti muzikálu, operety a či jiném hudebně dramatickém žánru dochází k významné novince, když se POČET PŘÍMÝCH NOMINACÍ ZVYŠUJE ZE DVOU NA TŘI V MUŽSKÉ I ŽENSKÉ KATEGORII.

NOMINACE – MUZIKÁL ŽENY:

Soňa Hanzlíčková Borková – Evita, Divadlo J.K. Tyla v Plzni

Hana Holišová – Jana, Papežka, Městské divadlo Brno

Martina Šnytová – Helena Zarembová, Polská krev, NDM Ostrava

NOMINACE – MUZIKÁL MUŽI

Jan Kříž – Danny, Pomáda, Divadlo Kalich Praha

Igor Orozovič – Faraon, Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, NDM Ostrava

Michal Novotný – J. Pierrepont Finch, Jak udělat kariéru snadno a rychle, Divadlo na Vinohradech Praha

O laureátech výročních Cen Thálie rozhoduje Kolegium pro udílení Cen Thálie jmenované prezidiem Herecké asociace. Členové Kolegia vybírají z finálních nominací čtyř odborných porot tajným hlasováním. Rozhodují se na základě vlastních diváckých zážitků z představení, v nichž účinkují interpreti, kteří se dostali do užšího výběru. Za asistence notáře jsou obálky s hlasy jednotlivých členů Kolegia otevřeny až v den vyhlašování Cen Thálie. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy Kolegia. Kolegium může, se souhlasem prezidia Herecké asociace, udělit také Zvláštní cenu Kolegia.

V širších nominacích se objevili tito muzikáloví herci:

Zbyněk Fric – Lucrecia Borgia (Divadlo Hybernia Praha), Karel Korsa – Sweeney Todd (Divadlo Na Prádle Praha), Tomáš Novotný – Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava), Roman Říčař – Evita (DJKT Plzeň), Tomáš Savka – Pomáda (Divadlo Kalich Praha),Lucie Bergerová – Lucerna (Těšínské divadlo Český Těšín), Kateřina Brožová – Jak udělat kariéru snadno a rychle (Divadlo na Vinohradech Praha), Iva Hošpesová – Casanova (Divadlo Hluboká nad Vltavou), Iva Marešová – Lucrecia Borgia (Divadlo Hybernia Praha) a Lucie Novotná – Sweeney Todd (Divadlo Na Prádle Praha).

CENY THÁLIE BUDOU TRADIČNĚ ZA ÚČASTI TELEVIZNÍCH KAMER UDĚLENY LETOS NA SCÉNĚ NÁRODNÍHO DIVADLA V PRAZE 23. BŘEZNA 2013.
Poosmé bude moderátorem večera v přenosu České televize herec, dramatik a režisér Antonín Procházka.

Foto: Pavel Křivánek

1) Jan Kříž, Martina Šnytová, Hana Holišová
2) Peter Kovarčík, Jiří Hromada, Jiří Hlaváč, Zdeněk Barták, Zdeněk Barták, Jana Paterová, Zbyněk Brabec, Vladimír Nečas
3) Soňa Hanzlíčková- Borková, Igor Orozovič, Jan Kříž