Herecké, pěvecké a taneční workshopy, přednášky, praktické ukázky z muzikálové zkoušky, vystoupení studentů uměleckých škol i profesionální představení nabídne festival muzikálových nadějí – Na scénu!, který pořádá Divadlo J. K. Tyla pod záštitou primátora města Plzně Martina Baxy. Čtvrtý ročník, jehož realizaci do posledních dní ohrožovala mimořádná protiepidemická opatření, je naplánován na 22.–25. června 2021.

„Jsme rádi, že současná situace nám umožnila festival zorganizovat. Zároveň nás ale mrzí, že kvůli omezené výuce nemohly umělecké školy nastudovat chystané inscenace, a proto se nemohou v hlavní části programu prezentovat v takovém rozsahu, v jakém jsme plánovali. Přesto se diváci mohou těšit na komorní muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení v podání studentů Muzikálové katedry JAMU nebo na zkoušku studentů Pražské konzervatoře, kteří připravují známé dílo Probuzení jara. Náš festival je díky pestrému programu, který zahrnuje představení, aktivní hodiny i přednášky, opravdu pro každého, kdo by rád alespoň trochu nakouknul pod pokličku hudebního divadla,“ vyzývá k návštěvě šéf souboru muzikálu Lumír Olšovský.

Festival byl zahájen v úterý 22. června lekcí jevištní mluvy s Evou Spoustovou a hodinou sólového zpěvu pod vedením Kateřiny Chrenkové, následovat bude koncert, jehož náplň bude malé překvapení – účinkující z řad studentů uměleckých škol zazpívají sólové písně, na kterých pracují při svých hodinách zpěvu. První den festivalu uzavřela přednáška dramaturga souboru muzikálu DJKT, erudovaného publicisty a pedagoga Pavla Bára na téma velkolepé muzikály a tvorba jednoho z jejich nejuznávanějších skladatelů Andrewa Lloyda Webbera. V dalších dnech mají zájemci možnost navštívit například workshop muzikálové choreografie pro páry se členem muzikálového souboru Pavlem Klimendou, trojnásobným juniorským mistrem České republiky v párovém akrobatickém rokenrolu, vyzkoušet si scénickou realizaci divadelního dialogu pod vedením režiséra a herce Lumíra Olšovského, setkat se s jednou s největších osobností českého muzikálu Michaelem Prostějovským, který se podělí o své mnohaleté zkušenosti a poodhalí zákulisí muzikálového divadla, nebo si s uznávaným režisérem Radkem Balašem vyzkoušet, jak jsou muzikálové zkoušky intenzivní, či navštívit zmíněné představení studentů JAMU a brněnského Divadla na Orlí Ženy na pokraji nervového zhroucení, které je naplánováno na čtvrtek 24. června od 18.00 na Malé scéně. Festival završí domácí soubor s punkrockovým muzikálem American Idiot, jehož premiéra se sice odehrála před více než rokem, vinou pandemie se ale jedná o jeden z nejnovějších titulů plzeňského divadla.

Další program:

23. černa 2021

10.00–13.00 LEKCE JEVIŠTNÍ MLUVY – Eva Spoustová

10.00–11.30 SÓLOVÝ ZPĚV – Soňa Hanzlíčková

11.30–13.00 SÓLOVÝ ZPĚV – Soňa Hanzlíčková

14.00–18.00 MUZIKÁLOVÁ DÍLNA – Radek Balaš, praktická ukázka zkoušky muzikálu

24. června 2021

10.00–12.00 MUZIKÁLOVÁ CHOREOGRAFIE PRO PÁRY – Pavel Klimenda

12.30–13.30 HEREC – LHÁŘ | DIALOG – Lumír Olšovský, herecký workshop

14.00–16.00 SBOROVÝ ZPĚV – Lucie Zvoníková

16.00–17.30 SVĚT MUZIKÁLŮ, MUZIKÁL V ČESKU – Michael Prostějovský, přednáška

18.00 ŽENY NA POKRAJI NERVOVÉHO ZHROUCENÍ – představení Divadla na Orlí (JAMU Brno)

25. června 2021

10.00–12.00 MUZIKÁLOVÁ CHOREOGRAFIE (dívky v černém) – Tereza Koželuhová

12.30–13.30 HEREC – LHÁŘ | DIALOG – Lumír Olšovský, herecký workshop

14.00–15.30 KONCEPČNÍ MUZIKÁL | S. SONDHEIM – Hana Nováková, přednáška

16.00 GREEN DAY’S AMERICAN IDIOT – představení muzikálového souboru DJKT