Příběh Pucciniho Bohémy zná každý ctitel opery nazpaměť. Když měla v roce 1851 úspěch knižní předloha Obrazy ze života bohémy (Scenes de la vie de boheme) pařížského malíře a spisovatele Henryho Murgera, Puccini v ní okamžitě vycítil velké dramatické možnosti. Děj vypráví o zchudlých umělcích, kteří žijí v pařížském podnájmu. Rudolf a Marcel jsou zrovna zcela bez peněz. Přicházejí jejich přátelé Collin a Schaunard, z nichž druhému se podařilo sehnat nějaké peníze a zve ostatní na večeři. Než odejdou, objevuje se ve dveřích jejich sousedka, krásná Mimi, aby si vypůjčila zápalky. Rudolf se do ní na první pohled zamiluje a navrhuje, aby strávila večer v jejich společnosti. Všichni odchází do typické pařížské kavárny, kam zavítá i Musetta, Marcelova přítelkyně. Přichází s bohatým Alcindorem, kterého bezostyšně využívá. Nechává jej zaplatit celou útratu a za všeobecného posměchu mizí se svými přáteli.
Příběh pokračuje odloučením Rudolfa s Mimi, kteří spolu nějaký čas žili. Mimi onemocní a Rudolf jí přesvědčí, aby si našla bohatšího milence – s chudým básníkem by jí čekala jen bída a živoření. Mimi i Musseta opravdu žijí z peněz bohatých mužů, ale stále touží po srdcích svých chudých umělců. Proto se Mimi vrací do původní mansardy. Je však už pozdě. Musseta stihne jen donést Mimi rukávník na zahřátí a ta v náručí Rudolfa umírá na tuberkulózu, zákeřnou nemoc pařížské bohémy.

Jímavý příběh láká i dnešní moderní tvůrce. Nyní se ho chopili tanečníci souboru Prague City Dance Theatre a představí jej už zítra 22. prosince od 20 hodin na scéně Hudebního divadla v Karlíně, kde už loni s velkým úspěchem prezentovali úspěšnou premiérou Ghetto 1577. Balet La Boheme nastudoval režisér, choreograf a tanečník Pavel Strouhal, mimo jiné autor mnoha muzikálových choreografií, dirigentem Athanor Orchestra a autorem orchestrace je známý hudebník Martin Kumžák. V programu vystoupí i dvě muzikálové zpěvačky – Dasha a Veronika Veselá.

LA BOHEME:

Hudební námět: BB Cooper (Londýn)
Choreografie a režie: Pavel Strouhal (Praha)
Orchestrace: Martin Kumžák (Praha)
Scénograf a light designer: David Bazika (Praha)
Kostýmy: Petra Krahulcová (Londýn)

Vystupují:
Jan Bursa – ProjectWings
Ivanka Hannichová – Dance 2Xs
Linda Fernandéz Saez – sólová tanečnice
Peter Dolinajec – Dance 2Xs
Igor Žukov – sólista baletu Národního divadla
Veronika Veselá – herečka a zpěvačka
Dasha – muzikálová a sólová zpěvačka
a další…

Foto: Produkce HDK