Prestižní Ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony v roce 2010 jsou rozdány! V oboru muzikálu, operety a jiného hudebně – dramatického žánru letos uspěli Marián Vojtko, který ocenění získal za titulní roli v muzikálu Baron Prášil a zpěvačka Dasha, která zabodovala svým ztvárněním Máří Magdaleny v muzikálu Jesus Christ Superstar na scéně Hudebního divadla Karlín. Obě ceny tak letos zůstaly v Praze. Zatímco Marián Vojtko si mohl Thálii přebrat osobně, Dasha svůj triumf oslavila na jevišti: V době, kdy se dnes večer konal slavnostní ceremoniál v Národním divadle, totiž právě vystupovala v plzeňském Divadle J.K. Tyla, kde zpívá Jezerní dámu v muzikálu Monty Python´s Spamalot. Cenu za ní tedy převzal její přítel, dirigent Martin Kumžák a gratulace směřovala do Plzně.
Pořadem, který vysílala ČT1 v přímém přenosu, opět provázel plzeňský herec, režisér a dramatik Antonín Procházka.

DASHA

Role: Máří Magdalena
Představení: Jesus Christ Superstar
Autor hudby: Andrew Lloyd Webber
Autor libreta a písňových textů: Time Rice
České přebásnění: Michael Prostějovský
Režie: Gabriel Barre
Choreografie: Pavel Strouhal
Premiéra: 11. listopadu 2010
Hudební divadlo Karlín Praha

Nominace:
Zpěvačka Dasha jako Máří Magdaléna výrazně obohatila nové nastudování Jesus Christ Superstar v Hudebním divadle Karlín. I přesto, že se zde objevila po boku interpretů z někdejší slavné inscenace roku 1994, její pěvecký projev se ihned zařadil k jedinečným zážitkům té nové. Kromě Máří Magdalény letos excelovala i ve zcela odlišné, tentokrát komediální, roli Jezerní dámy v české premiéře muzikálu Monty Python´s Spamalot plzeňského Divadla J. K. Tyla. I její výkon je příslibem dlouhé řady dalších repríz ve vyprodaném karlínském divadle.

MARIÁN VOJTKO

Role: Baron Prášil
Představení: Baron Prášil
Autor hudby: Zdeněk Barták
Autor libreta a písňových textů: Petr Markov
Spoluautor námětu a scénáře: Oldřich Lichtenberg
Režie: Filip Renč
Choreografie: Kristina Kloubková
Hudební aranžmá a mix: Daniel Barták
Aranžmá symfonického orchestru: Ivan Zelenka
Hudební nastudování: Eduard Klezla
Premiéra: 25. února 2010
Producent: Oldřich Lichtenberg
Divadlo Hybernia Praha

Nominace
Diváky nadšeně přijatý humorně-romantický styl a zejména přesvědčivá interpretace Barona Prášila jsou jedinečnou příležitostí pro Mariana Vojtka. V této roli jasně dokazuje, že právem patří mezi výrazné muzikálové interprety naší scény. V původním českém muzikálu, který je výjimečný svoji výtvarnou stránkou a novými zcela překvapujícími efekty, mají diváci možnost vidět Mariana Vojtka jako vtipného hrdinu, který však nikdy neopomíná v muzikálových áriích na svou suverénní pěveckou techniku.

Vítězové ostatních kategorií:

Činohra
Ženský jevištní výkon
Květa Fialová – Harold a Maude
Mužský jevištní výkon
Jiří Štěpnička – Blackbird

Balet, pantomima
Ženský jevištní výkon
Zuzana Pokorná – Zvoník od Matky Boží
Mužský jevištní výkon
Richard Kročil – Othello

Opera
Ženský jevištní výkon
Christina Vasileva – Káťa Kabanová
Mužský jevištní výkon
Richard Haan – Nížina

Ilustrační foto: Martin J.Polák (Baron Prášil), portrétní snímky umělců a Marta Kolafová (oceněná tanečnice Zuzana Pokorná společně s Martinem Šintákem)