Do amerického města zločinu nás už dnes večer pozve Městské divadlo v Brně. Satirickou show, kritizující zkorumpovanou a zločinem a jazzem prodchnutou společnost dvacátých let v Chicagu podle hry Maurine Dallas Watkinové napsali Bob Fosse a Fred Ebb s hudbou Johna Kandera. Premiéra vaudevillového muzikálu se konala 3. června 1975 v 46th Theatre na Broadwayi. Již první uvedení se mohlo pochlubit nejen počtem 936 repríz, ale také zcela protichůdnými kritikami. Dílo tradiční muzikálové publikum tehdy trochu zaskočilo, takže si na svůj triumf muselo počkat dalších 20 let. Amerika právě šílela ze soudního procesu se slavným fotbalistou a filmovým hercem O.J. Simpsonem. Hvězda šobyznysu čelila obvinění z vraždy a plnila první stránky novin. Muzikál Chicago se tak v roce 1996 dotkl aktuálních otázek, kdy mediální zákony často poráží zákony oficiální. Najednou dílo získalo sedm hlavních cen Tony…

Zatímco předobraz muzikálu vznikl v polovině 20.let minulého století v podobě soudniček M. D.Watkinsové, Kander a Ebb, úspěšní autoři Kabaretu, Zorby a dalších hitů, jej převedli za pomoci tanečníka a režiséra Fosseho do muzikálové podoby o padesát let později. Není bez zajímavosti, že české premiéry se muzikál Chicago dočkal v socialistickém Československu hned tři roky po prvním uvedení na Broadwayi(!), kdy jej nastudovalo nejprve Divadlo bratří Mrštíků v Brně a bezprostředně poté také pražské Divadlo ABC. Vražednice Velma Kellyová a Roxie Hartová se tedy vlastně vrací na “místo činu”.

Zapomenout samozřejmě nemůžeme ani na slavný film z roku 2002 v režii Roba Marshalla, kde hlavní postavy takové hvězdy hvězdy, jako je Catherina Zeta-Jones, Renée Zellweger a Richard Gere. Film muzikál nesmírně zpopularizoval a přidal k nejvyššímu ocenění divadelnímu i filmové – Oscara za nejlepší film roku 2002. Melodie z Chicaga, jako All That Jazz, All I care About is Love, Mister Cellophane nebo Roxie zněly z každého rádia, nejpopulárnější Mordy – Tango doslova obletělo svět.

Muzikál Chicago nabízí velmi zábavnou podívanou. Koho by nezajímala korupce, bulvární boj, sexy vražednice, násilí i notná dávka černého humoru, vše okořeněné populárními hity a strhujícími tanečními čísly. Proto si tento titul i na českou scénu našel v posledních letech cestu hned několikrát – uvedlo jej například Hudební divadlo v Karlíně, Divadla J.K.Tyla v Plzni nebo Východočeské divadlo v Pardubicích. Bylo tedy jen otázkou času, kdy po něm sáhne i dramaturgie brněnského divadla.

Fred Ebb, Bob Fosse, John Kander – CHICAGO

Překlad Ivo T. Havlů

Režie: Stanislav Moša
Hudební nastudování a dirigent: Ondřej Tajovský
Choreografie: Aneta Majerová
Kostýmy: Andrea Kučerová
Scéna: Jaroslav Milfajt
Dramaturg: Klára Latzková

Osoby a obsazení:

Velma Kellyová: Svetlana Slováková / Ivana Vaňková
Roxie Hartová: Radka Coufalová / Ivana Skálová
Billy Flynn: Petr Gazdík / Dušan Vitázek
Amos Hart: Milan Němec / Lukáš Vlček
Máma Mortonová: Alena Antalová / Markéta Sedláčková
Konferenciér, Klavírista: Vojtěch Blahuta / Karel Škarka
Liz, vězeňkyně, Sprostá Kitty: Hana Holišová / Mária Lalková
Annie, vězeňkyně: Eva Jedličková / Hana Kováříková
June, vězeňkyně: Lenka Janíková / Veronika Kloubková
Hunyaková, vězeňkyně: Andrea Březinová / Johana Gazdíková
Mona, vězeňkyně: Hana Kratochvilová – Josefiová / Tereza Martinková
Bea, vězeňkyně: Dana Bačinská / Gabriela Karmazínová
Mary Sunshinová, novinářka: Lenka Bartolšicová / Martina Severová
a další

PREMIÉRA NA HUDEBNÍ SCÉNĚ MDB V PÁTEK 25. BŘEZNA OD 19:30H

Foto: Jef a Tino Kratochvilové