CD Kat Mydlář, které obsahuje výběr písní z muzikálu Michala Davida, bylo slavnostně pokřtěno 28. března 2011 ve známé pražské pivnici U Zlatého tygra. A jak jinak, než pivem a za přítomnosti mláděte tygra! Na nahrávku se podařilo vtěsnat rekordní počet účinkujících zpěváků a zpěvaček, takže album představuje prakticky všechny alternace. Celkem 21 skladeb a stopáž 74 minut – to je prakticky maximálně využitá kapacita disku. Na takto bohaté výběry jsme zatím zvyklí spíš u zahraničních produkcí. Album zároveň vyšlo ve dvou verzích – jako klasické CD i jako tzv. slidepack pro novinové stánky.

První týden po premiéře vstoupilo album do TOP 20 oficiální české hitparády IFPI. Tím však vydavatelské aktivity nekončí. V nejbližších týdnech vznikne i de luxe 2CD edice, kde posluchači najdou další skladby a také Příběh Kata Mydláře – vyprávění o historickém pozadí a postavách příběhu Kata Mydláře s originální scénickou hudbou z muzikálu. Album vydává Popron Music ve spolupráci s Cleopatra Musical, s.r.o.

Kmotrem CD Kat Mydlář nemohl být nikdo jiný než Jan Smigmator, u něhož je prokázána jistá vazba na Kata Mydláře. V první řadě je jméno Smigmator latinským ekvivalentem jména Mydlář (Mydlarz). Kdyby nedošlo v roce 1637 ke změně příjmení, jmenoval by se dnes swingový zpěvák, absolvent Pražské konzervatoře, který si mimochodem v muzikálu Golem zahrál a zazpíval roli studenta Jákoba, stejně jako hrdina muzikálu Jan Mydlář. Jak to tedy s “rodinnou” vazbou Jana Smigmatora na pražského kata ve skutečnosti je?

„Moje rodina pochází sice z Telče, ale v historických dokumentech jsou zmínky o vazbách na chrudimskou větev Mydlářů,“ začíná s vyprávěním Smigmator.
„V roce 1637 byla zaznamenána první změna z Mydláře na Smigmatora. Jeden z potomků telčského primátora Jana Mydláře Tomáš Mydlář začal toho času studovat na Jezuitské koleji v Jindřichově Hradci, kde mu byla doporučena změna jména. Nebylo totiž vhodné, aby se farář jmenoval stejně jako všemi obávaný pražský kat, který byl v těch dobách velmi známou postavou českých zemí. Jméno Mydlář bylo přeloženo do latiny, a Tomáš tak přijal kněžské jméno Thomas Augustinus Smigmator. Následně se k této verzi jména začali přiklánět i další Mydláři a postupem let toto jméno v naší větvi zcela vymizelo,“ uzavírá swingový zpěvák.

Křest CD Kat Mydlář byl také příležitostí k oslavě Ceny Thálie, jejímž majitelem se stal zpěvák Marian Vojtko čerstvě v sobotu za svůj výkon v titulní roli muzikálu Baron Prášil. V oboru muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr porazil například Kamila Střihavku, jenž byl nominován za roli Ježíše v obnoveném muzikálu Jesus Christ Superstar.
„S takovou konkurencí v kategorii jsem ve vítězství vůbec nedoufal. Děkuju mým rodičům, bez kterých bych tu nebyl. A samozřejmě producentům. A poděkovat musím i té kouli, že jsem z ní nespadl,“ řekl Marian bezprostředně po převzetí ceny.

Foto: Martin J.Polák (snímky zveřejněny s laskavým souhlasem produkce muzikálu Kat Mydlář)

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal