West Side Story, foto: Martin Popelář

Láska, nenávist a cit…  Takový je doslova kultovní muzikál Leonarda Bernsteina West Side Story, který v premiéře chystá vůbec poprvé Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě už na zítřek.

Uvedení West Side Story na Broadwayi v roce 1957 kompletně přepsalo historii muzikálového divadla a rychle se stalo jedním z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších muzikálů všech dob. Ani po 60 letech nepřestává tato broadwayská klasika, plná nesmrtelných hitů Leonarda Bernsteina (“Maria”, “Tonight”, “Somewhere”, “America”, či “I FeelPretty”), fascinovat diváky po celém světě. Podobně jako Romeo a Julie, i Tony a Mária rozehrají na jevišti svůj nesmrtelný příběh touhy a nenaplněné lásky. Souboj dvou pouličních gangů Tryskáčů a Žraloků o nadvládu v jejich teritoriu poznamenává citové vzplanutí, láska, ale i rasismus, šikana a všemi tušená smrt. Příběh plný citu, tragiky, ale i humoru a nadsázky diváky dojímá a baví zároveň už od své premiéry na Broadwayi. Od té doby West Side Story neopustila jeviště celého světa a nejnovější nastudování dokazují, jak je její téma stále neuvěřitelně aktuální, ne-li aktuálnější, než v době jejího vzniku. Zásluhu na tom má jak autor předlohy Arthur Laurents, t extař a pozdější úspěšný hudební skladatel Stephen Sondheim či režisér původní broadwayské verze Jerome Robbins, tak zejména hudební skladatel Leonard Bernstein. Triumf zaznamenalo i filmové zpracování z roku 1961, které získalo 10 Oscarů.

Do Ostravy zamíří slavná Westka vůbec poprvé. Režie se ujal ředitel NdM Ostrava Jiří Nekvasil, hudebního nastudování Jakub Žídek. Zpívat se bude v osvědčeném překladu Jiřího Joska.

West Side Story, foto: Martin Popelář

 

WEST SIDE STORY

Libreto: Arthur Laurents
Texty písní: Stephen Sondheim
Překlad: Jiří Josek
Hudební nastudování: Jakub Žídek
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Hana Knotková
Choreografie: Lucie Holánková
Dramaturgie: Tomáš Novotný
Redakce programu: Pavel Bár
Sbormistr: Iveta Weis Viskupová
Osoby a obsazení:
Riff: Tomáš Novotný, Peter Strenáčik
Tony: Marco Salvadori, Tomáš Savka, Patrik Vyskočil
Pruďas: Ondřej Nosálek, Jaroslav Rusnák
Arab: Laco Hudec Šubrt
Čára: Barbora Šampalíková, Kristýna Štarhová
Bernardo: Jiří Daniel, Peter Pecha
Chino: Lukáš Adam, Adam Živnůstka
Maria: Marianna Polyáková, Martina Šnytová
Anita: Klára Jelínková, Veronika Prášil Gidová
Rosalia: Michaela Danielová, Andrea Gabrišová, Veronika Veselá
Doktor: Pavel Liška, Libor Olma
Schrank: Roman Harok, Jan Vlas
Krupke: Jan Drahovzal, Josef Lekeš
Rukavička: Peter Svetlík, Marcel Školout
Premiéry v Divadle Jiřího Myrona 6. a 8. února 2020

West Side Story, foto: Martin Popelář