Sweeney Todd, Stanislava Topinková Fořtová, foto DJKT Plzeň

Čas letí jako bláznivý…. chtělo by se říct při pohledu na Stáňu Fořtovou, stálici muzikálového souboru DJKT Plzeň, protože pro mne bude pořád vlastně mladou herečkou. Alespoň ve srovnání s bardy, které jsem ještě stihl zažít – Karlem Tišnovským, Rudolfem Kutílkem, Dagmar Stříbrnou a později pak Miluší Kupcovou, Miladou Pasekovou nebo Milenou Krhutovou.

Stanislava Topinková Fořtová byla a je snad každou z velkých postav světového muzikálu – Káčou v  Divotvorném hrnci, Sally v Kabaretu, Fanny ve Funny Girl, Lilli v Kiss Me Kate, Bubulínou v Zorbovi, Rose v Gypsy, Linou ve Zpívání v dešti a tak dále a tak dále. V posledních letech také naprosto strhující Grizabellou v Kočkách či Paní Lovettovou ve Sweeney Toddovi.

Stanislava vystudovala zpěv se specializací na operetu na Státní konzervatoři v Praze. Sólistkou operety DJKT Plzeň byla poprvé v letech 1982 – 88. Pak odešla, společně s Janem Ježkem, do pražského Hudebního divadla v Karlíně. Zde si už jako hvězda hudebního divadla zahrála spoustu velkých rolí (např. Káča – Divotvorný hrnec, Wanda – Rose Marie, Fanny Briceová – Funny Girl, Sugar – Někdo to rád horké, Boženka – Hra na pohádku máje atd.). V roce 1992 byla součástí prvního velkolepého muzikálového projektu v ČR Bídníci – Les Misérables. Poté začala v Plzni hostovat, aby se v roce 1994 natrvalo vrátila. V érách Miroslava Doutlíka, Jana Ježka, Romana Meluzína i současného šéfa Lumíra Olšovského se stala jednou z hlavních hvězd a stálic moderního muzikálového souboru. Její výkony jsou ověnčené celou řadou cen, na prestižní Thálii byla nominována čtyřikrát, aby jí získala v roce 2003 za roli Paní Johnstonové v Pokrevních bratrech. Pyšnit se může také Cenou Vendelína Budila za významný přínos v oboru muzikálu a operety (2007) či vítězstvím v anketách o nejoblíbenější umělkyni DJKT (1999/2001) a nejlepší ženský herecký výkon roku 2018, obor muzikál – redakční volba i-divadlo.cz (role Paní Lovettová, Sweeney Todd).

Gypsy, Stanislava Topinková Fořtová, foto DJKT Plzeň

„Mám-li se ohlížet, musím začít rokem 1982, kdy jsem nastoupila do plzeňského divadla, a hned dva roky nato jsem dostala obrovskou příležitost jako Sally v Kabaretu. To byl životní zlom, kdy jsem se „naštymovala“ muzikálovým směrem. Ale neodřízla jsem se ani od klasické operety, pořád ji mám ráda a vím, že i plzeňští diváci po ní stále lační,“ řekla po náš magazín Musical-opereta Stanislava Fořtová před deseti léty, když slavila padesátiny.

Stáňa Topinková Fořtová není jen přední muzikálová herečka. Je to osobnost, ikona plzeňského souboru. 20. srpna 2021 slaví významné životní jubileum.

Milá Stáňo, naše redakce Vám přeje do budoucna hodně zdraví, štěstí a stále neutuchajícího nadhledu. A ať se Vám ta Norma Desmondová opravdu povede!!

Kočky, Stanislava Topinková Fořtová, foto DJKT Plzeň