Na scénu ostravského Divadla Jiřího Myrona vstoupí 8. prosince 2011 legendární ruská pohádka o krásné a pracovité Nastěnce, statečném, ale domýšlivém Ivanovi a o jejich lásce. Mrazík v minulých letech doslova obletěl zimní stadiony celé České republiky i Slovenska. Na ledě jej vidělo více než 1 300 000 diváků. Po čtrnácti letech zakotví v Národním divadle moravskoslezském, a to poprvé s živou hudbou a zpěvem. Ostrava se tak poté, co byla místem vzniku Mrazíkovy verze „ledové“, stává i místem vzniku jeho verze jevištní.

K původní filmové hudbě a písničkám (Nikolaj Budaškin) přidali tvůrci muzikálu (hudba – Boris Urbánek, texty písní – Jiří Sedláček) celou řadu nových hudebních čísel. Každá z postav tak má svou vlastní píseň a svůj hudební vstup. Na jevišti si vedle Nastěnky a Ivánka zazpívá také Baba Jaga, Mourek Kocourek, loupežníci, Dědeček Hříbeček, zvířátka v lese, ale i Marfuša a dokonce i slepá babka s roštím.

Jak se bude Mrazík na jevišti lišit od toho na ledě, prozrazuje autor hudby a majitele licence slavné pohádky – jazzového hudebníka Borise Urbánka.
„Bude to tentýž Mrazík, stejný děj, stejná hudba, jen to divadlo bude jiné. Na rozdíl od zimních stadionů bude v divadle vše živě. Orchestr, herci i zpěváci, což bylo na ledě z technických důvodů nemožné. Tam šlo o jakousi ‚rozhlasovou pohádku‘ z playbacku s pantomimou a tancem na ledě. Pro orchestr souboru opereta/muzikál, který je svým složením přirozeně jiný, jsem musel napsat novou instrumentaci,“ vysvětluje Urbánek a šéfka souboru opereta/muzikál Gabriela Petráková pokračuje slovy:
„V divadelní verzi Mrazíka nebude chybět ani chaloupka na kuří nožce, ani sáňky samochodky, ani Mrazíkovy saně či zasněžená jedlička, Mrazíkova hůl Mrazilka nebo pravý sníh.“
Pohádku samotnou znají celé generace Čechů, stejně tak i mrazíkovské hlášky „Šufýr – šaltýr – dřevěný bohatýr“, „Chaloupko, ke mně… ke mně!“, „Ivánku, Ivánečku…“, „Nastěnku chci za ženu“, „K lesu zády, ke mně vchodem!“, „Ty máš svaly, já mám čáry!“, „Je ti teplo děvče?“, „Á, chlapci! To sou ty naše klacky!“… a mnohé další, bez kterých by nebyl Mrazík Mrazíkem.

Režisérem inscenace je Ondřej David. Děj Mrazíka se odehrává na scéně Ondřeje Zichy, v kostýmech Veroniky Babraj-Hindle, která pro inscenaci dotvořila původní návrhy svého otce Alexandra Babraje. Ti všichni spolu s choreografem Martinem Tomsou vytvořili barevnou, hravou inscenaci, plnou humoru, kde se fantazii, především té dětské, meze nekladou. Podmanivou hudbu Nikolaje Budaškina a Borise Urbánka nastudoval hudební ředitel souboru opereta/muzikál Jakub Žídek, druhým dirigentem je Marek Prášil.

Boris Urbánek, Nikolaj Budaškin: MRAZÍK

Český scénář: Jiří Sedláček, Hermína Motýlová, K. M. Walló
Režie: Ondřej David
Hudební nastudování: Jakub Žídek
Dirigent: Jakub Žídek, Marek Prášil
Choreografie: Martin Tomsa
Scéna: Ondřej Zicha
Kostýmy: Alexander Babraj, Veronika Hindle
Dramaturgie: Gabriela Haukvicová-Petráková
Sbormistr: Bohumil Vaňkát

V hlavních rolích:

Ivan: Robert Jícha, Lukáš Vlček, Peter Svetlík
Nastěnka: Martina Šnytová, Veronika Gidová
Marfuša: Hana Fialová, Jana Kurečková
Mrazík: Jiří Sedláček
Baba Jaga: Roman Harok, Marcel Školout, Libor Olma

Premiéra 8. prosince 2011 od 18:30 v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě

Foto: Radovan Šťastný (snímky laskavě poskytlo NDM Ostrava)