I v plzeňském divadle za sezonou 2008/09 definitivně spadla opona a vstoupila tak do divadelní historie. Posledním odehraným představením byla v sobotu 27.června Kálmánova Vévodkyně z Chicaga.

Na letní měsíce celkem slušně obsazené hlediště tleskalo zejména brilantním pěveckým a tanečním výkonům. Inscenace se po počáteční nepřízni osudu, kdy se musely dvě reprízy rušit kvůli nemoci, zdárně usadila, lépe se podařilo od premiéry doladit i ozvučení. V hlavních rolích excelovali zejména hostující umělci, z nichž někteří spolupracují s operetním souborem dlouhodobě. Na české poměry se inscenátorům /režie Roman Meluzín a choreografie Pavel Strouhal/ podařilo nevídaně rozpohybovat sbor i sólisty, včetně těch, kteří pochází z řad operních pěvců. Sylvárského prince Sándora Borise jako obvykle výborně odzpíval a snaživě odtančil Aleš Briscein, po všech stránkách excelentní byl i výkon Radky Sehnoutkové v úloze bohaté Američanky Miss Mary Lloyd a mimořádně pohybově nadané Zuzany Krištofové – Kolářové coby princezny Rose Marie. Od příští sezony bude tuto roli alternovat i nová sólistka muzikálového souboru Soňa Borková. Miláčkem publika se stal i poslední ze čtveřice hlavních postav, populární moderátor a herec Vlastimil Korec /tajemník Mister Bondy/. Poprvé jsem v úloze ministerského předsedy Perolina viděl Romana Krebse, který vystupuje vedle Aleše Brisceina a Aleše Voráčka také v hlavní mužské postavě a jenž zmíněnou figuru pojal poněkud civilněji a méně komicky ve srovnání s alternujícím Janem Kaštovským. Strhující výkon podal i početný orchestr temperamentně vedený Jiřím Petrdlíkem.

Závěrečnou děkovačku poznamenalo i loučení – angažmá v Plzni skončilo Liboru Zavislanovi, který se s diváky rozloučil drobnější, ale důležitou rolí tajemného cizince. Pro úplnost dodáváme, že ze souboru k poslednímu červenci odchází také dramaturg Patrick Fridrichovský.
Letošní sezóna byla žánrově dobře vyvážená a nabídla oblíbenou lidovou operetu Uličnice, světoznámý muzikál Řek Zorba, zábavnou hudební komedii Hledá se muž. Zn.: Bohatý! a zmíněnou klasickou operetu s muzikálovými prvky Vévodkyně z Chicaga. Ke všem titulům se ještě vrátíme v souhrnné studii během letních prázdnin.

Foto: Pavel Křivánek /Vlastimil Korec a tanečnice/ a Josef Hrubý /Jiří Untermüller a Aleš Briscein/