Na Nové scéně v Bratislavě otevřela novou divadelní sezonu 14. září světová premiéra původního autorského muzikálu Mata Hari, který pro zpěvačku Sisu Sklovskou napsali Ľubomír Horňák (hudba), Martin Kákoš (libreto) a Marián Brezáni (texty písní). Dílo sklidilo nadšený aplaus publika.

Femme fatale, exotická tanečnice, kurtizána, svůdkyně, špiónka… Tím vším byla tajemná Mata Hari, jejíž život byl plný vzestupů i pádů, než jej ukončila cesta na popraviště. Přestože byl její osud zpracován literárně i ve filmu již několikrát, stále zůstává opředený tajemstvím. Co o ní skutečně víme? Pracovala pro Německo, Francii nebo oba státy? Riskovala z lásky k muži, nebo to byla jen jedna z jejích mnohých přetvářek? Sváděla muže z touhy po moci, penězích nebo rozkoši? Byla spíš poběhlicí, umělkyní nebo princeznou? Nový muzikál nechce na tyto otázky hledat odpovědi. Jen se inspiruje bouřlivým životem Holanďanky Margareth Zelleové, která kdysi jako exotická tanečnice Mata Hari vstoupila na nejprestižnější světová jeviště. Silný příběh, emotivní hudba a působivé taneční scény poskytly životní příležitost především známé slovenské zpěvačce Sise Sklovské, kterou si inscenátoři vybrali pro titulní roli.

“Muzikál je hudobne postavený na Sisu, sú tam všetky tie hudobné štýly, ktoré má rada a je v nich dobrá. Na druhú stranu, divadlo si vyžaduje ctiť príbeh, a tým je dané, aká musí byť hudba. Príbeh je dramatický, romantický, ale zároveň má aj komicko-kabaretné situácie, ktoré bolo treba hudbou podporiť. Objaví sa tam preto kabaret, opera, love song, dramatická vojnová scénika, šansón, dokonca aj funky. Pri takejto pestrosti to však stojí a padá na hlavnej interpretke, ktorá je vo všetkých týchto štýloch dokonale doma. A to Sisa Sklovska je,” vysvětluje hudební skladatel Ľubomír Horňák.

Pod libretem a režií muzikálu je podepsaný zkušený divadelní tvůrce Martin Kákoš, mimo jiné spoluautor úspěšných muzikálů Quo vadis či František z Assisi:
“Život Mata Hari bol plný naozaj dramatických situácií, takže pre libretistu poskytuje veľký priestor pre vytvorenie silného, emotívneho divadelného obrazu. Našim zámerom bolo vytvoriť muzikál, ktorý poskytne širokú paletu a pestrosť scén, striedanie nálad, tak aby si divák odniesol naozaj silný zážitok,” dodává Kákoš.

Ľubomír Horňák – Martin Kákoš – Marián Brezáni: MATA HARI

Režie: Martin Kákoš
Choreografie: Mário Radačovský
Scéna: Pavol Andraško
Kostýmy: Ľudmila Várossová

V hlavních rolích:

Mata Hari: Sisa Lelkes Sklovska
Vadim Maslov, ruský důstojník: Patrik Vyskočil
Georges Ladoux, šéf francouzské tajné služby: Dušan Kaprálik
Carl Krämer, německý atašé: Róbert Halák
Gabriel Astruc, impresário: Martin Kaprálik
Pierre Bouchardon, soudce: Ján Mistrík
Generál Maslov, Vadimův otec: Karol Čálik / Dušan Jarjabek
Rudolf McLoud, manžel Mata Hari: Štefan Kožka
Sestra Léonida: Jana Lieskovská
Konferenciér: Pavol Plevčík
a další

Foto: Ctibor Bachratý, Nová scéna Bratislava