Malované na skle v přebásnění Jaromíra Nohavici a v hudebním aranžmá Josefa Fojty z kapely Hradišťan uvede Městské divadlo ve Zlíně už tuto sobotu 25. dubna. Originální hudební zážitek vytvořený mísením hudebních žánrů od bigbítu, rock´n´rollu až po reggae podpoří na jevišti muzikantky Jitka Šuranská (housle), Michaela Kamenčáková (hoboj) a Klára Míčová (klarinet), ale i někteří herci: Známí hudebníci Tomáš David a Marek Příkazký se chopí kytar, Markéta Kalužíková možná mnohé překvapí, když usedne za cimbál a zazní i netradiční nástroje jako madolína, ukulele či kazoo.

„Osmdesát procent děje se odehraje v písních. Budeme hrát na všecko, co hraje, včetně hrabí a kosy,“ říká režisérka a zároveň umělecká šéfka Městského divadla Zlín Hana Mikolášková. Kromě živé muziky v inscenaci zazní i hudba nahraná, o kterou se postarali Jiří Kučerovský (elektrická a akustická kytara), Karel Pevný (kontrabas) a Petr Ptáček (bicí). Speciální poděkování patří koncertnímu mistrovi Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín Pavlu Mikeskovi za hru na kosu. Hrát, zpívat a tančit budou herci ve scéně ze dřeva a hoblin podle návrhu scénografa Jaroslava Čermáka a v lidových krojích ušitých podle předloh Zuzany Přidalové. Choreografii připravují Ladislava a Jitka Košíkovy.

Zbojnický muzikál Na skle malované pochází z autorské dílny polských umělců, básníka a libretisty Ernesta Brylla a hudební skladatelky Katarzyny Gaertnerové. Poprvé jej uvedlo v roce 1970 Polské divadlo ve Varšavě. Příběh dnes již zlidovělého legendárního zbojníka Juraje Jánošíka je autory citlivě převeden v hudebně-dramatický útvar plný básnické obrazotvornosti a laskavě-humorné stylizace lidového divadla. Nápaditým použitím symbolických postav lidových her, jakými jsou Anděl, Čert a Smrt, se tento muzikál stává ojedinělým a divácky nesmírně atraktivním jevištním dílem. Dominující složkou Na skle malovaného jsou však kompozice Katarzyny Gaertnerové. Kombinací podmanivých melodií a lidových nápěvů s nápaditým hudebním pozadím se tento muzikál nesmazatelně zapsal do dějin hudebního divadla a obrovský úspěch slavil i na českých a slovenských jevištích. Na bratislavské Nové scéně se hrál nepřetržitě v hlavní roli s Michalem Dočolomanským plných 30 let a počet repríz dosáhl 650! S úspěchem jej však uváděly i mnohé další scény, například divadla v Plzni, Mostě, Příbrami nebo Pardubicích. Z mnoha festivalů známe i originální provedení Loutkového divadla Radost.

V roli Janošíka se ve Zlíně představí Tomáš David, v dalších rolích pak Petra Králová, Helena Čermáková, Gustav Řezníček, Rostislav Marek, Eva Daňková, Markéta Kalužíková a další.