Stejně jako v uplynulých letech bylo Městské divadlo Brno pozváno na již 61. ročník mezinárodního hudebního Festivalu de Wiltz v Lucembursku, který proběhl ve dnech 28. června až 27. července v jedinečném přírodním amfiteátru nedaleko historického centra města. Vynikající akustika a nezapomenutelná atmosféra jsou důvodem opakovaných návratů diváků i samotných umělců. Městské divadlo Brno se na wiltzské jeviště vrací už podeváté a prezentovalo zde v minulosti takové inscenace jako Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Hair, Magical Broadway, Cabaret, Evita, Kráska a zvíře či loni West Side Story.

Letos uchvátil obecenstvo legendární muzikál Les Misérables (Bídníci), nezapomenutelný příběh Jeana Valjeana a jeho pronásledovatele Javerta, v podání Petra Gazdíka a Lukáše Vlčka. Nechyběla ani něžná Fantine Markéty Sedláčkové, zamilovaní Marius a Cosette Dušana Vitázka a Marty Prokopové či zvrhlí Thénardierovi Jany Musilové a Roberta Jíchy. Po tři večery Brno bojovalo v Lucembursku o francouzskou republiku a soudě dle nadšeného potlesku úspěšně!
Světoznámý muzikál autorů Alaina Boublila a Claude-Michela Schönberga uvedlo MdB poprvé v únoru 2009 v režii Stanislava Moši a od té doby se těší stálému diváckému zájmu, o čemž svědčí více než 100 odehraných repríz. A také fakt, že byl Petr Gazdík za svého Valjeana oceněn v roce 2010 prestižní Cenou Thálie. Inscenaci nastudovali herci nově v anglickém jazyce.

Proslavený Festival de Wiltz vznikl už v roce 1953, od kdy umělce a diváky láká nejen atraktivní dramaturgií, ale také magickou kulisou nedalekého hradu. V roce 1991 bylo hlediště nově opatřeno odnímatelnou střechou, která úspěšně řeší problém open air produkcí, totiž boj s případnou nepřízní počasí. Krom zmíněných Bídníků letošní ročník Festival de Wiltz nabídl divákům například také Cikánského barona v nastudování budapešťské operety, slavnou Bizetovu carmen, show The Blues Brothers či několik symfonických a jazzových koncertů.

Po návratu ze zahraničí potěší MdB také své domácí publikum. Po dva večery budou diváci moci tajit dech při koncertním provedení muzikálu Andrewa Lloyd Webbera Jesus Christ Superstar pod hvězdami na nádvoří hradu Špilberk. „Jesus“ v originálním anglickém znění s českými titulky zakončí 22. a 23. srpna 14. ročník mezinárodního hudebního festivalu Špilberk Filharmonie Brno. Pod taktovkou Igora Vavrdy zazpívají Dušan Vitázek, Ivana Vaňková, Petr Gazdík či Igor Ondříček.

Foto: Jef Kratochvil a Festival de Wiltz