Nový žánr hudebního divadla, takzvaný “nový cirkus”, který vznikl ve Francii a pojí v sobě prvky divadla, hudby a špičkové akrobacie, si získává čím dál větší popularitu po celém světě. V Čechách se k němu hlásí například velmi úspěšný soubor La Putika nebo taneční formace projectWINGS. V Praze vznikla i nová tradice – festival Letní Letná, který návštěvníkům nabízí každoročně to nejlepší ze současného světového nového cirkusu. Zatímco loni to byly francouzské soubory Cirque Trottola, Atelier Lefeuvre & André a Le Boustrophédon, v letošním osmém ročníku dorazí na tradiční místo mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou mimo jiné další špičkové soubory, jako je švédský Cirkus Cirkör nebo francouzský soubor Compagnie XY. Umělci těchto uskupení předvádí divákům neuvěřitelné kousky, například vrcholnou akrobacii, živé pyramidy, ale také nebezpečné žonglování s běžícími motorovými pilami.

Festival začal v neděli 21. srpna a potrvá dva týdny, až do 4. září. O velkolepý úvod se postaral francouzský cirkus Malabar, jehož produkce byla přístupná zdarma. Soubor, který před pěti lety „oživil“ v centru Prahy obrovskou kudlanku, přivezl tentokrát magické představení nazvané Le Voyage des Aquarêves plné pyrotechnických efektů, akrobacie, světel i žonglování. Do Letenského parku vplula pohádková loď s bizarní posádkou – akrobati, žongléři, masky na chůdách, zpěváci a muzikanti. Všude, kam dopadne jejich oko, změní se šedé město v pohádkovou říši, z parků jsou rajské zátoky, z náměstí nádherný korálový útes nebo třeba ostrov pokladů.

Z českých souborů, které na Letné uvedou celovečerní představení, návštěvníci uvidí kupříkladu Cirkus Mlejn, Sacra Circus, VOSTO5, Spitfire Company, Annu Polívkovou, Bilbo Compagnie nebo Circus LeGrando. Velkým zážitkem bývají i představení Teátru Víti Maršíka. Cirqueon – Centrum pro nový cirkus zde navíc ve spolupráci s festivalem Letní Letná při této příležitosti pořádá mezinárodní fórum o stavu nového cirkusu v Evropě, CIRKFORUM 2011.

Ceny produkcí začínají na 70 korunách (dětská představení) přes 200 Kč (česká večerní představení) až po 520 Kč za špičkové soubory Cirkus Cirkör a Compagnie XY.

Foto: Archiv Letní Letná