Cestovat rychleji a dál patří k odvěkým touhám lidstva. Dnes je tomu právě 99 let, kdy Jan Kašpar uskutečnil svůj slavný přelet z Pardubic do Prahy. Vzdálenost 121 kilometrů pokořil za 92 minut. O pouhých 58 let později překonává sovětský letoun TU-144 jako první dopravní letadlo světa rychlost zvuku a britsko – francouzský Concorde v květnu 1976 přepravuje první platící cestující na lince Paříž – Washington za 3 hodiny a 49 min. Dnes toužíme po cestách na Mars, o nichž tajně fantazírovala jen hrstka snílků – a Jules Verne. Spisovatel, který geniálně předpověděl řadu pozdějších vynálezů.
A právě do světa slavných verneovek nás přenese nový muzikál hudebního skladatele Zdeňka Bartáka a textaře Petra Markova Cesta kolem světa za 80 dní, který vstoupí už tuto sobotu na scénu Komorního divadla v Plzni. Jednoho dne se pravý anglický gentleman Phileas Fogg rozhodne ostatním členům svého klubu dokázat, že je možné cestovat okolo světa tak rychle, jako nikdy před tím. Nic a nikdo ho nemůže zastavit. Na cestě za dobrodružstvím jej provází věrný sluha Passepartout, který nikdy nedopustí, aby jeho pánovi něco nevyšlo. Po železnici, na lodi i pěšky se vydají oba přátelé na muzikálový výlet okolo zeměkoule s velkým cílem – být v klubu v přesně stanovený čas slavné sázky. Mimochodem, zmíněný Concorde obletěl svět v roce 1995 za rekordních 31 hodin, 27 minut a 49 sekund…

Cesta kolem světa za 80 dní měla premiéru před dvěma lety na Polské scéně Těšínského divadla a loni jí nastudoval také český režisér a choreograf Gustav Skála ve slovenském Zvolenu. Pro plzeňské divadlo však libreto prošlo režijní úpravou Romana Meluzína a o novou instrumentaci pro živý orchestr se postaral Ivan Zelenka, zatímco aranžmá původní nahrávky bylo dílem Daniela Bartáka. Zároveň se v Plzni jedná o premiéru české verze.

Jaké změny oproti již odehraným inscenacím diváky čekají, jsme se zeptali přímo hudebního skladatele a spoluautora Cesty kolem světa Zdeňka Bartáka:
„První verze Cesty kolem světa vznikla pro Polskou scénu Těšínského divadla, takže sice máme za sebou už dvě nastudování, ale jedno je v polštině a druhé ve slovenštině. S Romanem Meluzínem jsme se domluvili, že půjdeme trochu jinou cestou, takže se zasáhlo jak do libreta, které textově upravil on, tak do hudby. Já jsem připsal asi deset nových písniček a stávající hudbu jsme společně s mým spolupracovníkem Ivanem Zelenkou upravili pro orchestrální provedení, protože v Těšíně i ve Zvolenu herci zpívají na předtočené podklady. Tím se tento titul posunul ještě více do muzikálové roviny. Odhadem z jedné třetiny, možná až z poloviny, se jedná o nové dílo, které je oproti poetičtější původní verzi mnohem dramatičtější,“ vysvětluje Zdeněk Barták a dodává, že muzikál na motivy světoznámého románu J. Verna z roku 1873 by měl potěšit všechny bez rozdílu věku, kteří mají cestovatelského ducha a milují dobrodružství i romantiku dálek.

Zdeněk Barták – Petr Markov: CESTA KOLEM SVĚTA ZA 80 DNÍ

Režie: Roman Meluzín
Dirigent: Pavel Kantořík, Jiří Petrdlík
Scéna: Ondřej Zicha
Kostýmy: Lucie Loosová
Choreografie: Petr Brettschneider
Dramaturgie: Jiří Untermüller
Sbormistr: Kateřina Studentová

Osoby a obsazení:

Phileas Fogg: Bronislav Kotiš
Jean Umberto “Passepartout”: Soňa Borková
Fix: Jan Kaštovský
Eleanor Fogg: Stanislava Topinková Fořtová
Jules Verne: Jiří Untermüller
Auda: Veronika Veselá
Sir Francis Cromarty: Miro Grisa
Andrew Stuart a Collonel Stamp W. Proctor: Roman Krebs
Gautier Ralph: Radek Štědronský Shejbal
a další

Premiéra v sobotu 15. května v DJKT Plzeň na scéně Komorního divadla od 19 hodin.

Foto: Pavel Křivánek
1) Scéna z muzikálu Cesta kolem světa za 80 dní
2) Bronislav Kotiš doprovázený Soňou Borkovou
3) Přípitek na zdar cesty
4) Stanislava Fořtová a Jiří Untermüller
5) Veronika Veselá a company

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň