Hned po české premiéře muzikálu Spamalot začíná zkoušet režisér Roman Meluzín se souborem muzikálu a operety Divadla J.K. Tyla v Plzni další novinku. Tou bude tentokrát původní muzikál známé autorské dvojice Zdeněk Barták – Petr Markov Cesta kolem světa za 80 dní. Premiéra je plánovaná na 15. května.
Připomeňme, že hudební skladatel Zdeněk Barták je například spoluautorem muzikálů Romeo a Julie, Kristián, Bouře, Popelka, Jedna noc na Karlštejně, A Christmas Carol, Anděl s ďáblem v těle či nedávno odpremiérovaného Barona Prášila, textař a scénárista Petr Markov proslul zejména jako autor libreta k jednomu z nejúspěšnějších českých muzikálů Zvonokosy, ale píše rovněž divadelní, televizní i rozhlasové hry, pohádky a scénáře k zábavným pořadům.

Cesta kolem světa za 80 dní měla premiéru před dvěma lety na Polské scéně Těšínského divadla a loni jí nastudoval také uznávaný režisér Gustav Skála ve slovenském Zvolenu. Pro plzeňské divadlo však bude libreto revidováno a proměnou projde i instrumentace, protože poprvé v Plzni dílo zazní s živým orchestrem a zároveň se bude jednat o premiéru české verze. K tomu nám jeden ze spoluautorů Zdeněk Barták sdělil:
„Pro Plzeň dojde ke zcela zásadním změnám, na kterých už společně s panem režisérem Romanem Meluzínem a s autorem scénáře a textů písní Petrem Markovem pilně pracujeme. Změny tak nebudou jen v písních či instrumentaci, ale i v příběhu.“

Nový muzikál na motivy světoznámého románu přinese zábavu pro všechny, kteří mají rádi dobrodružství a romantiku dálek i jedinečnou poetiku slavných verneovek.
Jednoho dne se pravý anglický gentleman Phileas Fogg rozhodne ostatním členům svého klubu dokázat, že je možné cestovat okolo světa tak rychle, jako nikdy před tím. Nic a nikdo ho nemůže zastavit. Na cestě za dobrodružstvím jej provází věrný sluha Passpartou, který nikdy nedopustí, aby jeho pánovi něco nevyšlo. Po železnici, na lodi i pěšky se vydají oba přátelé na muzikálový výlet okolo zeměkoule s velkým cílem – být v klubu v přesně stanovený čas slavné sázky.

Kromě režiséra Romana Meluzína se inscenátorský tým v Plzni skládá z obou dirigentů domácího souboru Jiřího Petrdlíka a Pavla Kantoříka, návrh scény realizuje Ondřej Zicha a kostýmy navrhne Lucie Loosová. V hlavní roli charismatického cestovatele vystoupí populární muzikálový herec Bronislav Kotiš.

Osoby a obsazení:

Phileas Fogg: Bronislav Kotiš
Fix: Jan Kaštovský
Sir Francis Cromarty: Miro Grisa
Andrew Stuart a Collonel Stamp W. Proctor: Roman Krebs
Gautier Ralph: Radek Štědronský Shejbal
Jules Verne a další: Jiří Untermüler
Jeanne Umberto – Passepartout: Soňa Borková
Auda: Veronika Veselá
Eleanor Fogg: Stanislava Topinková Fořtová
Kartářka a další: Hana Spinethová

Ilustrační foto:
1, 3, 4) Divadlo Jozefa Gregora Tajovského Zvolen: Snímky z inscenace muzikálu Cesta kolem světa za 80 dní
2) Pavel Křivánek: Režisér Roman Meluzín s hudebním skladatelem Zdeňkem Bartákem ve foyeru Komorního divadla v Plzni

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň