Muzikál Děj se co děj, který se zrodil na Broadwayi před jedenaosmdesáti lety, bude mít v Novém divadle v Plzni svou českou premiéru 28. listopadu 2015. Světová premiéra muzikálu nekorunovaného krále Broadwaye Cola Portera Anything Goes (Děj se co děj) se konala v newyorském Alvin Theatre v r. 1934 a stala se muzikálovou událostí roku. Je opravdu s podivem, že ač patří mezi nejslavnější díla svého tvůrce, která si záhy po uvedení začala klestit cestu do světa a přes divadelní prkna expandovala i do filmových ateliérů, na českých jevištích tento muzikál nikdy nezazněl. Zfilmován byl dokonce dvakrát (1936 a 1956), v obou verzích se zaskvěl v hlavní mužské roli zpěvák a herec Bing Crosby.

Divadlo J. K. Tyla si v této souvislosti připíše tedy již druhé prvenství. V české premiéře uvedlo 23. února 1963 Porterův hvězdný titul Kiss Me, Kate! (jeho další uvedení v r. 1999 vyneslo Janu Ježkovi Cenu Thálie za roli Freda Grahama) a v r. 2005 představilo divákům jeho Kankán. Děj se co děj má všechny atributy muzikálové produkce 30. let: čím bláznivější, tím lepší. Odehrává se na luxusní zámořské lodi při cestě z Ameriky do Anglie. Hlavní hrdinka, zpěvačka Reno Sweeney, cestuje se svou dívčí kapelou Reno Angels do Evropy. Zamiluje se do Billyho Crockera, tajemníka manažera z Wall Streetu. Ten však miluje dámu z vyšších kruhů, Hope Harcourtovou, která odjíždí do Anglie s lordem Oakleighem, aby tam s ním uzavřela sňatek. Zamilovaný Billy ji pronásleduje až na palubu lodi, kde se ocitá bez pasu a jízdenky. O zpestření děje se postarají i další pasažéři, mezi nimiž nechybí sňatkoví podvodníci, tajní agenti, hochštapleři ani falešný farář…

Mladý plzeňský soubor si plně užívá transkontinentální plavbu plnou ztřeštěných scének, nečekaných situací a skvělých písniček, při níž na kapitánském můstku stojí šéf souboru a režisér Roman Meluzín, choreografové Richard Ševčík a Lukáš Vilt, taktovku si předávají Pavel Kantořík s Jiřím Petrdlíkem. Scénu vytvořil Daniel Dvořák, kostýmy Dana Haklová.

„Pro všechny zúčastněné je velmi radostný tento návrat ke zdrojům, tzn. ke klasickému muzikálu, v němž se dá vystopovat inspirace typickým groteskním humorem, slovním i situačním, jako kdyby v pozadí stáli Chaplin, Keaton, Laurel i Hardy – prostě klasici němé grotesky. Spojení konverzační komedie s písničkami, které mají jasné, průkazné, jiskřivé melodie, dává hercům šance vystavět dramatické postavy jinak než obvykle. Pro generaci našich mladých hvězd je to velká příležitost prokázat své komplexní muzikálové schopnosti. A námětem je láska na sto způsobů – to ocení diváci v každé době,” vysvětluje režisér Roman Meluzín.

V hlavních rolích se představí Karolina Gudasová a Petra Vraspírová (Reno Sweeney), Soňa Hanzlíčková Borková a Kateřina Falcová (Hope Harcourtová), Jozef Hruškoci / Roman Tomeš (Billy Crocker), Pavel Režný / Petr Šudoma (Lord Evelyn Oakleigh), v dalších rolích pak Stanislava Topinková Fořtová, Eva Staškovičová nebo Kateřina Herčíková, Roman Krebs, Aleš Kohout či Lukáš Ondruš, Radek Štědronský Shejbal, Ondřej Černý, Adam Rezner, Jan Kaleja a Martin Šefl.

Foto: Pavel Křivánek