Pod názvem Děj se co děj uvede muzikálový soubor Divadla J. K. Tyla v Plzni v české premiéře známý americký muzikál Anything Goes. Se souborem jej začal zkoušet jeho šéf Roman Meluzín, první diváci u nás dosud nehraný muzikál uvidí už 28. listopadu na scéně Nového divadla. O český překlad se postaral Michael Prostějovský.

Anything Goes zkomponoval jeden z nejslavnějších tvůrců amerického muzikálu prvního období Cole Porter (9. června 1891 – 15. října 1964). Je až neuvěřitelné, že muzikál Anything Goes u nás nebyl nikdy uveden, přestože Porterovo nejúspěšnější dílo, Kiss Me, Kate, patří dodnes k u nás nejuváděnějším titulům. Krom řady muzikálových komedií naspal i plejádu nesmrtelných písní, jako “Night and Day”, “I Get a Kick out of You”, “Well, Did You Evah!” či “I’ve Got You Under My Skin”. Řada skladeb z jeho tvorby obsahuje sofistikovanou poetiku plnou milostných podtextů a humorných témat. Jeho hudebním poznávacím znamením byly komplikované jazzové rytmy. Stal se již za svého života jedním z nejpilnějších autorů, kteří jsou zařazeni do sborníku Great American Songbook.

Muzikál Anything Goes Cole Porter napsal pro jednu z největších hvězd Broadwaye všech dob Ethel Mermanovou. Světová premiéra se uskutečnila již v roce 1934 v Alvin Theatre / 46th Street Theatre v New Yorku. Při svém znovuuvedení v roce 2011 muzikál získal devět nominací na Cenu Tony a obdržel Cenu Drama Desk Awards a Tony Awards za nejlepší choreografii a nejlepší znovuuvedení.

“Tento komediální příběh má všechny atributy muzikálové produkce 30. a 40 let minulého století: Čím bláznivější příběh, tím lépe. Děj se odehrává na luxusní zámořské lodi, na cestě z Ameriky do Anglie. Na palubě je krásná dívka, ale i sňatkoví podvodníci, tajní agenti, hochštapleři, falešný farář… Ale všechno samozřejmě dobře dopadne. Hlavní hrdinka, zpěvačka z nočních klubů Reno Sweeney cestuje se svojí dívčí kapelou Reno Angels do Evropy. Zamiluje se do Billyho Crockera, tajemníka manažera z Wall Streetu. Ten však miluje dámu z vyšších kruhů, Hope Harcourtovou, která odjíždí do Anglie s jistým šlechticem, aby tam s ním uzavřela sňatek z rozumu. Zamilovaný Billy ji pronásleduje až na palubu lodi, kde se ocitá bez pasu a jízdenky. Ty mu ochotně věnuje falešný duchovní, ve skutečnosti uprchlý trestanec. Billy postupně získává přízeň obou dam. Kvůli falešnému pasu však musí využívat přestrojení. Na konci cesty vše šťastně končí, Hope opětuje Billyho lásku a šlechtic končí v náručí zpěvačky Reno,” nastiňuje na první pohled spletitý děj muzikálu lektorka dramaturgie Lucie Wotavová.

Muzikál byl také dvakrát zfilmován, v obou verzích (1936,1956) se zaskvěl v hlavní mužské roli zpěvák a herec Bing Crosby.DĚJ SE CO DĚJ (ANYTHING GOES)

Hudba a texty písní: Cole Porter
Původní scénář: Guy Bolton a P. G. Wodehouse, Howard Lindsay a Russel Crouse
Nově zpracovali: Timotny Crouse a John Weidman
Překlad a české texty: Michael Prostějovský

Režie: Roman Meluzín
Dirigenti: Pavel Kantořík, Jiří Petrdlík
Choreografie: Richard Ševčík
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Dana Haklová

Osoby a obsazení:

Reno Sweeney: Karolina Gudasová / Petra Vraspírová
Hope Harcourtová: Soňa Hanzlíčková Borková / Kateřina Falcová
Evangelina Harcourtová: Stanislava Topinková Fořtová
Erma: Eva Staškovičová / Kateřina Herčíková
Lord Evelyn Oakleigh: Pavel Režný / Petr Šudoma
Elisha (Eli) Whitney: Roman Krebs
Billy Crocker: Jozef Hruškoci / Roman Tomeš
Moonface Martin: Aleš Kohout / Lukáš Ondruš
Kapitán: Radek Štědronský Shejbal
Pastor: Ondřej Černý
Vrchní stevard: Adam Rezner
Luke: Jan Kaleja
John: Martin Šefl

Premiéra 28. listopadu 2015 v Novém divadle

Ilustrační foto: Loga zahraničních produkcí Anything Goes