Scéna z muzikálu Billy Elliot, foto: Martina Root

Muzikálový soubor Divadla Josefa Kajetána Tyla uvede jako první divadlo v České republice světově proslulý muzikál skladatele a zpěváka Eltona Johna a libretisty Lee Halla Billy Elliot. Premiéra se uskuteční už tuto sobotu 11. května. Inscenátorský a herecký tým se představil novinářům na dnešní tiskové konferenci, kde exkluzivně zazněla také dvě pěvecká a taneční čísla. Přítomní novináři a hosté nadšeně tleskali výkonům Miloslava Frýdla, Šimona Fikara, Jaromíra Dezorta a Jakuba Průchy.

Emotivní dílo, které patří mezi nejpopulárnější a nejoceňovanější muzikály současnosti, režíruje Lumír Olšovský. Hraát zpívat se bude v českém překladu, o který se postaral Michael Prostějovský společně s Pavlem Bárem a Kateřinou Hipskou. Titulní roli jedenáctiletého chlapce, který se snaží i přes nepřízeň okolí uskutečnit svůj taneční sen, alternují Šimon Fikar a Miloslav Frýdl.

Anglický muzikál autorů Eltona Johna a Lee Halla, který stojí za scénářem k úspěšnému stejnojmennému filmu, měl světovou premiéru v roce 2005 v Londýně, kde se během 11 let odehrálo více než 4 000 repríz. Postupem času se mimořádně populární dílo rozlétlo z Londýna prakticky do celého světa a zařadilo se vedle Bídníků, Fantoma Opery či Lvího krále mezi největší muzikálové hity současnosti. Jeho výjimečnost podtrhuje i množství cen, které získalo, mimo jiné i deset prestižních amerických Cen Tony. Po dlouhém jednání a náročném schvalování veškerých podkladů se podařilo získat Billyho Elliota právě plzeňskému divadlu, které nejenže uvede tento muzikál jako první divadlo v České republice, ale předběhne například i všechny německé muzikálové scény. „Agentura prověřovala vše velice podrobně, museli jsme doložit, jaké inscenace jsme v DJKT už vytvořili, jaké na ně byly odborné i divácké ohlasy nebo jaký tým bude muzikál Billy Elliot inscenovat. Posléze jsme museli poslat ke schválení český překlad muzikálu, návrhy scény a kostýmů, obsazení a řadu dalších věcí, nahrávky všech představitelů nevyjímaje,“ přibližuje situaci ohledně získání licence dramaturg Pavel Bár.

Miloslav Frýdl, Šimon Fikar, Jaromír Dezort a Jakub Průcha, foto: Vítězslav Sladký

Dojemný muzikál vypráví o tanečně nadaném jedenáctiletém chlapci, který aby mohl jít za svým snem, musí bojovat nejen s nepřízní rodiny, ale i s drsným prostředím zoufalých horníků, bojujících o svou práci. „Jedinečnost tohoto muzikálu tkví nejen v silném příběhu a emotivní hudbě Eltona Johna, ale také v obsazení hlavních rolí dětskými představiteli,“ podotýká režisér Lumír Olšovský. „Pro nesmírně obtížnou roli Billyho Elliota jsme po dlouhých konkurzech vybrali dva talentované chlapce, kteří museli absolvovat náročnou několikaměsíční taneční přípravu.“ V titulní roli se tedy divákům představí Miloslav Frýdl, který si již zahrál na plzeňské Nové scéně v muzikálech Donaha! a Zahrada divů, a Šimon Fikar, jehož herecké zkušenosti jsou spojené s dabingem. „Celé zkoušení bylo pro nás někdy dost obtížné, museli jsme totiž náročné tréninky baletu, jazzu a stepu skloubit se školou,“ vysvětluje Miloslav Frýdl a jeho herecký kolega Šimon Fikar dodává: „Co se týče tréninků, tak to byla jen malá část toho, co nás čekalo během samotného zkoušení, kdy jsme museli zvládnout choreografii, zpěv a herectví. Jsme sice nadšení z takové krásné příležitosti, ale zároveň se taky hodně bojíme.“

V dalších rolích se diváci mohou těšit například na Martina Stránského a Martina Davídka, kteří hrají Billyho otce, zapomětlivou babičku v podání Ludmily Molínové či stálice plzeňské činohry Moniky Švábové nebo na učitelku tance podporující Billyho úsilí, ztvárněnou Lucií Zvoníkovou či Ivanou Chýlkovou. „Billy je pro mě srdeční záležitost, viděla jsem ho v Londýně asi pětkrát a pokaždé jsem byla u vytržení. Je skvělý po hudební stránce, velice náročný po taneční stránce, ale hlavně je výborně napsaný. Takže jediný důvod, proč jsem váhala nad nabídkou účinkovat v Plzni, byly mé obavy z časově náročného dojíždění,“ reagovala na otázku, zda zvažovala zdejší hostování, Ivana Chýlková.

Pavel Bár, Lumír Olšovský, Ivana Chýlková, foto: Vítězslav Sladký

Na inscenaci se podílí vedle režiséra Lumíra Olšovského choreografka Denisa Kubášová, jejíž práce je známá plzeňskému publiku například z muzikálů Chyť mě, jestli na to máš či Šumař na střeše, a scénograf Dave Benson, který vytvořil scénu mimo jiné k inscenacím Sweeney Todd – ďábelský lazebník z Fleet Street, Šumař na střeše a Chyť mě, jestli na to máš. „Nechtěl jsem, aby Billy Elliot vypadal jako muzikál, ale jako skutečné drama o lidech procházejících těžkým životním obdobím. Na jedné straně jsou drsné podmínky horníků, odrážející se ve scéně i v kostýmech, na druhé pak Billyho sen. Dohromady to vytváří nádhernou show, emocionální, k zamyšlení,“ uvádí britský výtvarník, spolupracující s divadly nejen u nás a v Anglii, ale také s filmem a televizí, nejčastěji s prestižní televizní stanicí BBC.

Miloslav Frýdl, Pavel Bár, Šimon Fikar, foto: Vítězslav Sladký

 

BILLY ELLIOT

Libreto: Lee Hall

Hudba: Elton John

Český text: Michael Prostějovský, Pavel Bár, Kateřina Hipská

Režie: Lumír Olšovský

Hudební nastudování: Dalibor Bárta

Dirigenti: Dalibor Bárta / Pavel Kantořík

Dramaturgie: Pavel Bár

Choreografie: Denisa Kubášová

Scéna a kostýmy: Dave Benson

Pěvecké nastudování: Sára Bukovská

Choreografická spolupráce: Andrej Mikulka

Sound design:: Tomáš Lorenc

Light design: David Janeček

 

Osoby a obsazení:

Billy: Šimon Fikar/ Miloslav Frýdl

Michael: Jaromír Dezort / Jakub Průcha

Paní Wilkinsonová: Ivana Chýlková / Lucie Zvoníková

Otec: Martin Davídek / Martin Stránský

Tony: Lukáš Ondruš

Bábi: Ludmila Molínová/ Monika Švábová

Billyho mrtvá máma / company: Soňa Hanzlíčková Borková

George: Miro Grisa

Pan Braithwaite / company: Ondřej Baumrukr

Velkej Davey / company: Radim Flender

Lesley / company: Eva Staškovičová

Žena s deskami / company: Kateřina Falcová

Předák šachty / company: Martin Šefl

Pan Wilkinson / company: Radek Antonín Shejbal

Stávkokaz / company: Roman Krebs

Bohatý otec / company: Jozef Hruškoci

Debbie: Adéla Oblištilová / Magdalena Vítková

Malý kluk: Marek Ambrož / Jakub Ekstein / Ondřej Kapusta

Vysoký kluk: Mateo Klimek / Petr Eliáš

Company: Simona Lebedová, Hana Spinethová, Stanislava Topinková Fořtová, Venuše Zaoralová Dvořáková, Peter Dolinajec, Petr Faltus, Jaromír Holub, Lukáš Kellner, Václav Kolář, Michal Kováč, Marek Lhotský, Jan Ludva (swing), Jan Mikula, Andrej Mikulka, Adam Rezner, Adam Škandera, Jan Veselý (swing), Tomáš Zbranek

Malé baletky: Jasmína Adamcová, Magdaléna Bártová, Tereza Brůžková, Karolína Burdová, Eliška Buršíková, Zuzana Čmerdová, Ema Eliášová, Barbora Havlová, Kristýna Málková, Natálie Němcová, Karolína Lea Nováková, Mariana Szabó, Viktorie Stříbrná, Kristýna Štychová, Agáta Tandlerová

Tisková konference Billy Elliot, foto: Vítězslav Sladký