Městské divadlo Most dnes odpremiéruje slavný americký muzikál Zpívání v dešti.
Ten má původ ve filmové předloze a divadelní adaptace se dočkal až v roce 1983. Autoři, Betty Comdenová, Adolph Green, Nacio Herb Brown a Arthur Freed, vystavěli na podkladě starších hitů oslnivou show, některými prameny pokládanou za „nejlepší hollywoodský muzikál všech dob.“ Jeho sláva stojí zejména na brilantních tanečních číslech, jenž jsou nad pěveckou složkou v převaze. Notoricky známá je především ústřední píseň tohoto titulu, obvykle doplněná atraktivním stepem.

Děj muzikálu přivádí diváky do hollywoodských filmových studií, kde právě končí slavná éra němého filmu. Ovšem mluva a zpěv přináší hercům spoustu úskalí, které vyúsťují v řadu nečekaně komických situací. Píše se roku 1927 a hvězdný pár stříbrného plátna, Don Lockwood a Lina Lammontová jsou ze dne na den postaveni před hotovou věc: Ve svém novém filmu budou muset před kamerou nejen mluvit, ale dokonce zpívat! Don s tím nemá žádný problém, na rozdíl od Liny, jejíž hlas je, mírně řečeno, ne zcela příjemný. Už to vypadá, že natáčení skončí fiaskem, když se objeví mladá a krásná začínající herečka Kathy Seldenová, která nejprve okouzlí Dona a poté přijme nabídku, aby Linu dabovala…

Režisér mostecké inscenace Pavel Ondru slibuje, že Zpívání v dešti bude hravou, živou a sexy podívanou:
“Je to muzikál v pravém slova smyslu, kde se hraje, zpívá, tančí, stepuje. Ty nároky jsou značné, na všechny ve všech směrech. Chceme, aby na muzikál Zpívání v dešti diváci nezapomněli ani po svátcích, ani za rok!” Současně ale režisér varuje před očekáváním filmové kopie na jevišti a láká nejen na větší nadsázku, ale na skutečný divadelní zážitek. Krom celého ansámblu mosteckého divadla se diváci zároveň mohou těšit na ohnivou rusovlásku Luciu Jagerčíkovou, absolventku muzikálového herectví na brněnské JAMU, která nastudovala úlohu Kathy Seldenové.

ZPÍVÁNÍ V DEŠTI

Překlad libreta: Vojen Drlík
Překlad textů písní: František Zacharník

Režie: Pavel Ondruch
Dramaturgie: Michal Pětík
Scéna: Michal Syrový
Kostýmy: Zuzana Mazáčova
Choreografie: Jan Veselý
Stepy: Svatava Milková
Korepetice: František Krtička a Tomáš Alferi

Osoby a obsazení:

Don Lockwood, filmová hvězda: Michael Vykus
Cosmo Brown: Jan Beneš
Káťa Seldenová, herečka: Lucia Jagerčíková
Lina Lamontová, filmová hvězda: Karolína Herzinová
Dora Baileyová, novinářka: Ivana Zajáčková
Zelda Zanders, Linina přítelkyně: Regina Razovová
R.F. Simpson, producent: Jakub Dostál
Rosco Dexter, režisér: Jiří Kraus
Rod, agent a poskok R.F.: Miroslav Večerka
Tenor (Zloduch): Otto Liška
Olga Mara, extravagantní celebrita: Michaela Krausová
Sid Philips, režisér: Vít Herzina
Učitel mluvy: Stanislav Oubram
a další

Premiéra 19. prosince 2014 na Velké scéně Městského divadla v Mostě

Foto: L. Šeiner