Už na tuto sobotu 31. března přichystalo Východočeské divadlo v Pardubicích pro své diváky premiéru dalšího světového muzikálu – po takových hitech, jako jsou Pokrevní bratři, Donaha!, My Fair Lady, Chicago nebo Muž z kraje La Mancha tentokrát dramaturgie vybrala titul vysloveně zábavný, slavné Zpívání v dešti. Pardubičtí umělci tak, podobně jako například jejich kolegové ve Slováckém divadle v Uherském hradišti, nabízí divákům i divadelním publicistům velmi vítané srovnání, jak lze kvalitně interpretovat muzikálový žánr v porovnání s daleko většími scénami v Praze, Brně, Plzni či Ostravě.

Muzikál Zpívání v dešti má původ ve své filmové předloze a divadelní adaptace se dočkal až v roce 1983. Autoři, Betty Comdenová, Adolph Green, Nacio Herb Brown a Arthur Freed, vystavěli na podkladě starších hitů oslnivou show, některými prameny pokládanou za „nejlepší hollywoodský muzikál všech dob.“ Jeho sláva stojí zejména na brilantních tanečních číslech, jenž jsou nad pěveckou složkou v převaze. Notoricky známá je především ústřední píseň tohoto titulu, obvykle doplněná atraktivním stepem.

Jak uvádí dramaturgyně VČD Pardubice Jana Uherová, Zpívání v dešti zasazuje obvyklý milostný příběh do Hollywoodu konce 20. let a neodolatelným způsobem paroduje zmatky kolem převratné novinky ve filmovém průmyslu. Je konec éry němého filmu, nastupuje film zvukový. Don Lockvood a Lina Lamontová natáčí v ateliérech nový historický film. Fanoušci je zbožňují, ale právě zvukový film odhalí, že božská Lina má příšerný pisklavý hlas, který by dav nadšenců okamžitě vypískal. Donův přítel, muzikant Cosmo Brown, přijde s převratnou možností nadabovat hlavní hrdinku jinou, talentovanou adeptkou herectví Kathy Seldonovou. A láska je na scéně – Don se do Kathy bláznivě zamiluje! Když se pak odhalí podvod, že Kathy dabuje Linu, nic už nebrání ani lásce, ani startu hvězdné kariéry Kathy.

“Film Zpívání v dešti je mimo jiné proslulý dokonale propracovanými a bravurně zvládnutými tanečními a pěveckými čísly – dohromady zabírají více než polovinu filmu. Za tím, co na plátně působí odlehčeným a nenuceným dojmem, byly ve skutečnosti týdny úmorné fyzické práce. A nejinak je tomu v divadelní inscenaci, i když se tradičně některá taneční čísla škrtají. Tato práce vyžaduje týdny příprav a soustředěné práce. Režisér Petr Novotný si tentokrát k sobě přizval odborníka na step – choreografa a pedagoga Václava Mušku, který s Josefem Pejchalem (Don Lockvood), Janem Musilem (Cosmo Brown), Martinou Sikorovou (Kathy Seldenová) a tanečníky už několik měsíců pilně trénuje stepová čísla. Choreograf Vlastimil Červ zkouší taneční čísla, Radek Škeřík korepetuje písně. Petra Janečková (Lina Lamontová) zkouší mluvit jako kachna nebo Mickey Mouse a my to posloucháme a hodnotíme, co je vtipnější. Dílny vyrábějí scénu Ivo Žídka a naše krejčové pilně šijí přes osmdesát kostýmů od návrháře Romana Šolce. A Petr Novotný aranžuje, dává dohromady hudbu s tancem a mluveným slovem a zkouší a zkouší. Všichni doufáme a věříme, že se naše Zpívání v dešti stane hitem a bude diváky bavit po několik sezón,” doplňuje Jana Uherová.

ZPÍVÁNÍ V DEŠTI

Překlad libreta: Vojen Drlík a Petr Novotný
Překlad textů písní: František Zacharník

Režie: Petr Novotný
Hudební nastudování a korepetice: Radek Škeřík
Choreografie: Vlastimil Červ
Choreografie stepu: Václav Muška
Scéna: Ivo Žídek
Kostýmy: Roman Šolc
Dramaturgie: Jana Uherová

Osoby a obsazení:

Don Lockwood, filmová hvězda: Josef Pejchal
Kathy Seldenová, herečka: Martina Sikorová
Cosmo Brown, klavírista a skladatel: Jan Musil
Lina Lamont, filmová hvězda: Petra Janečková
Sid Phillips, zpěvák a choreograf: Martin Mejzlík
R. F. Simpson, filmový producent: Jan Hyhlík
Roscoe Dexter, režisér: Alexandr Postler
Dora Baileyová, reportérka: Dagmar Novotná
Zelda Zandersová, filmová hvězda: Romana Chvalová
Rod, tiskový mluvčí: Václav Dušek
Učitel výslovnosti: Miloslav Tichý
Klaunské stepařské číslo: Hana Kubinová a Petr Jirsa

Premiéra ve VČD Pardubice 31.března 2012

Foto: Michal Klíma (snímky laskavě poskytlo VČD Pardubice)